Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Agentura zaútočila na ministerstvo kvůli značce Klasa. Prý je jejich

Grafický manuál jak nepoužívat značku Klasa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grafický manuál jak nepoužívat značku Klasa | foto: www.eklasa.cz

PRAHA Klasa je označení, jež přiděluje ministerstvo zemědělství vybraným českým potravinovým výrobkům. Podle reklamní agentury Štrob, Širc & Slovák, která logo vytvořila, však ministerstvo známku uděluje bez jejího svolení. Po jednotlivých firmách teď proto požaduje, aby zboží označené známkou Klasa stáhly z prodeje a aby zaplatily padesátitisícovou pokutu.

Upozornil na to deník MF DNES. Agentuře trvalo sedm let, než na problém přišla. Podle jejího advokáta Petra Mikysky ministerstvo zemědělství nikdy nedostalo právo přidělovat logo dalším firmám.

Resort zemědělství se ale brání, podle něj jsou nároky agentury neoprávněné. Státní zemědělský intervenční fond proto jednotlivým firmám doporučil, aby výzvu reklamní agentury ignorovaly.

Klasa - národní značka kvality

Značka Klasa

Produkty, které jsou označeny logem Klasa, pocházejí z České republiky. Výrobky musí splňovat určité kvalitativní podmínky, výrobce musí vlastnit platný certifikát systému managementu jakosti a bezpečnosti potravin.

Produkt dostává známku na tři roky, po uplynutí doby musí firma znovu doložit kvality produktu, jinak o známku přijde.

Po udělení Klasy kvalitu potravin kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

"S ohledem na právní povahu značky Klasa jakožto chráněné registrované ochranné známky považujeme všechny vznesené nároky v tuto chvíli za neoprávněné, a to až do doby, než bude Úřadem průmyslového vlastnictví případně prohlášena její neplatnost," řekl tiskový mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Podle advokáta Mikysky se reklamní agentuře zatím nikdo z ministerstva neozval. "Prozatím nás nikdo z ministerstva ani Státního zemědělského intervenčního fondu nekontaktoval. Jakmile se tak stane, předložíme jim dokumenty, které tvrzení klienta dokazují," řekl advokát reklamní agentury.

Zkusit to? Za 11 milionů to stojí
Ocenění v současné době nosí 1323 produktů od 227 českých a moravských výrobců. Pokud by firmy začaly pokuty platit, agentura by tak mohla získat přes 11 milionů korun.

Do soutěže o logo značky Klasa se v roce 2003 mohli přihlásit profesionálové i amatéři. Soutěž vyhrála agentura Noesis Advertising, která si logo objednala právě u firmy Štrob, Širc & Slovák. Ministerstvo za vytvoření značky zaplatilo téměř 400 tisíc.

Klasa - projekt za miliony
Klasu ministerstvo uděluje od roku 2003. Označení mělo posílit zájem Čechů o tuzemské potraviny před vstupem země do Evropské unie a mělo nahradit nepříliš úspěšnou známku Czech Made.

Přesto první rok, kdy ministerstvo začalo Klasu rozdávat, to spotřebitele příliš nezaujalo. Od začátku roku 2004 značku spravuje Odbor pro marketing Státního zemědělského intervenčního fondu. Ministerstvo zemědělství pod vedením Jaroslava Palase (ČSSD) pro rok 2004 uvolnilo na propagaci Klasy 200 milionů korun. Za rok 2010 by mělo putovat do reklamy pro tuzemské výrobky 50 milionů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!