Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Agonie developera ECM končí. Zbyl dluh 4 miliardy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA  Nemám peníze, pomozte. Takovým výkřikem lze stručně popsat návrh na insolvenci, který sama na sebe v úterý podala realitní a developerská společnost ECM Milana Janků. Odhodlala se k tomu po šestiměsíční agónii pod tlakem dalších věřitelů i pod tlakem vlastních výsledků.

Za letošní první čtvrtletí firma prohloubila ztrátu na 12,4 milionu eur. Za první tři měsíce loňského roku měla ztrátu šest milionů eur.
Celkové dluhy firmy na konci března dosáhly téměř 166 milionů eur, tedy asi 4,1 miliardy korun. Většinu tvořily dluhopisy.

Infografika


"Aktiva firmy zdaleka nepokryjí její dluhy, ECM má zápornou hodnotu vlastního jmění. Kdo má v ruce její akcii, drží čistý dluh," uvedl Pavel Ryska, analytik J&T banky. Podle insolvenčního návrhu činila aktiva ECM na konci březnu 140 milionů eur, tedy asi 3,4 miliardy korun.

Insolvenční návrhy přibývají
"Představenstvo společnosti ve stávající situaci považuje tento krok, umožňující restrukturalizaci dluhů společnosti, za nejlepší řešení s ohledem na zájmy všech subjektů, které mají na fungování podniku hmotný zájem. Tento krok by měl současně umožnit rychlejší realizaci některých zamýšlených transakcí a lepší koordinaci jednání s věřiteli," uvedla firma v prohlášení.

Čtěte také:


ECM podala vlastní insolvenční návrh krátce poté, co se k insolvenčnímu návrhu České spořitelny a Volksbank CZ na ECM přidaly další firmy. V insolvenčním rejstříku se v úterý nově objevily další pohledávky - jednak od společnosti Glancus Investments, která požaduje předčasné splacení 137 dluhopisů za 140,8 milionu korun včetně úroků, jednak od firem Asset Management Slovenskej sporitelně, Conseq Investment Management a Uniqua pojišťovna.

"Nemyslím, že fungování ECM se nyní nějak změní. Firma byla v situaci, kdy nemohla už dále čekat, pokud chce svou reorganizaci sama ovlivňovat. Již koncem loňského roku uvedla, že zvažuje mimosoudní nebo soudem nařízenou restrukturalizaci, přiklonila se tedy ke druhé variantě. Nyní může navrhnout redukci dluhů výměnou za akcie či podobné instrumenty, prodloužení splatnosti pohledávek, dokončení a prodej některých projektů," připomněl Ryska.

Ztráty se jen kupily
Hospodaření ECM tři roky za sebou skončilo ve ztrátě. Dominantní vizí Milana Janků bylo vystavět na pražské Pankráci obchodní a rezidenční centrum za zhruba 12 miliard korun. Ještě na začátku roku 2008 tvořily majetek ECM budovy a projekty za 18 miliard korun.

Kvůli krizi klesla hodnota projektů o 10 až 20 procent. Banky zdražily úvěry a omezily financování nových staveb. Pomaleji obsazovaly už postavené kanceláře. Zisky firmy proto klesly a ECM začala své budovy a projekty prodávat, někdy i se započítáním dluhů.

Za 130 milionů eur prodala nejvyšší kancelářskou budovu v zemi City Tower. Z toho v hotovosti inkasovala 36,2 milionu eur a vlastní dluhopisy za 15,8 milionu eur, zbývajících 78 milionů eur jsou úvěry, které kupec převzal.

Předloni hledal Janků pomoc u nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Společně založili PPFECM Holding. Koncem loňského roku Kellner Milana Janků z holdingu vytlačil, firmu přejmenoval na PPF Real Estate Holding a převzal projekt obchodního centra v Rjazani, který ECM před čtyřmi lety zahájila a kvůli nedostatku peněz nedokončila.

Realitní krize z roku 2008 stáhla ke dnu i dalšího velkého developera v zemi, firmu ORCO. Zachránil ji pařížský soud, který firmě prodloužil splatnost dluhů na deset let. Krize postihla i firmu Discovery Group, v jejímž pražském projektu Palmovka One měli již dva roky bydlet lidé, ale stále tam jen chátrá autobusové nádraží.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!