20. ledna 2015 17:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ahold stáhl z prodeje máslo z Polska. Nesplňuje požadavky na mléko

Supermarket Albert (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket Albert (ilustrační foto). | foto: albert.cz

BRNO/PRAHA Obchodní řetězec Ahold stáhl z prodeje k 22. prosinci loňského roku zhruba 20 tun másla z Polska, uvedla společnost Ahold. Výrobek s označením máslo nesplnil požadavky na obsah mléčného tuku.

Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva v úterý uvedl, že rozbory produktu ukázaly, že obsahuje jen 78,1 procenta tuku. Máslo musí obsahovat minimálně 80 procent mléčného tuku a maximálně 16 procent vody. „To znamená, že výrobce tak nedostál ani své vlastní deklaraci, ani požadavkům legislativy,“ řekl Kopřiva Radiožurnálu.

Inspektoři v polském výrobku také naměřili celkem 19,8 procenta vody. Její povolené množství tak bylo překročeno o téměř čtyři procenta. Podrobnosti o produktu jsou na webových stránkách inspekce www.potravinynapranyri.cz, které jsou věnovány problémovým potravinám nabízeným zákazníkům v ČR.

Společnost Ahold uvedla, že dva identické vzorky másla SZPI odebrala 21. listopadu 2014 k laboratornímu zhodnocení. Ve druhém vzorku byl zjištěn obsah tuku o dvě až tři procenta nižší ve srovnání s požadavky legislativy. „Ihned po obdržení protokolu od SZPI, což bylo 22. prosince 2014, byla zbývající část dodávky másla stažena z prodeje,“ uvedl řetězec v prohlášení.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CAD KONSTRUKTÉR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 26 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz