Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Airbnb pro chudé? Prohoďte si byty s někým ze zahraničí, lákají služby

Ubytování v zahraničí lze sehnat téměř zdarma. Stačí využít správnou službu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ubytování v zahraničí lze sehnat téměř zdarma. Stačí využít správnou službu. | foto: Shutterstock

PRAHA Z Airbnb se postupně stává kolos, jehož hodnota přesahuje více než 30 miliard dolarů (přes 650 miliard korun). Z možnosti nepravidelně pronajímat svůj byt přes internet se stal u řady lidí byznys. Někteří zájemci o ubytování v zahraničí si tak našli jiný způsob, jak se podívat do různých koutů světa s minimálními náklady - musí k tomu ale mít vlastní byt.

Airbnb zaměstnává po celém světě více než tři tisíce lidí, pronajímá více než pět milionů domů a bytů. Z nápadu mladých designérů ubytovat pár hostů ve svém domě v roce 2007 vzešel byznys, který dál roste a momentálně má vliv na určování cen nemovitostí ve světových městech. Ne všichni cestovatelé ale chtějí využívat Airbnb, místo toho se snaží najít jiný, napohled méně komerční způsob ubytování. Alternativy přitom existují déle než Airbnb.

Přespání na gauči

Internetová služba Couchsurfing spojuje cestovatele už od roku 2004. Zájemci o ubytování mohou díky ni bydlet na cestách prakticky zdarma. Podobných služeb existuje více. S postupným zvětšováním uživatelské základny Airbnb se někteří lidé uchylují k vyhledávání bezplatných alternativ k této službě - jednou z nich je i možnost vyměnit si byty.

Služby pro výměnné pobyty nejsou zcela bezplatné, jak by to mohlo na některé zájemce působit. Provozovatelé žijí z poplatků, které musí uživatel zaplatit. Za roční poplatek, který se pohybuje v řádech několika tisíců korun, získáte přístup k domům a bytům po celém světě. Jak rozsáhlý bude seznam ubytování, záleží na balíčku, který si zakoupíte. Některé služby nabízejí zkušební období zdarma.

Airbnb

  • Příběh Airbnb začal už v roce 2007, kdy dva mladí designéři k sobě přibrali programátora a vytvořili službu pro sdílený pronájem.
  • Nyní zakladatelé Joe Gebbia, Brian Chesky a Nathan Blecharczyk patří mezi nejvlivnější a nejbohatší lidi na světě.
  • Airbnb zaměstnává více než tři tisíce lidí na světě a pronajímá více než pět milionů domů a bytů.
  • Hodnota firmy přesahuje více než 30 miliard dolarů (přes 650 miliard korun).

Webové stránky pouze propojují jednotlivé uživatele. Konkrétní domluva, jak bude výměna bydlení probíhat, co všechno může návštěvník využívat a další detaily, si už musí domluvit samotní uživatelé. Požadavky na návštěvníka můžou být různorodé, od zalévání květin až po krmení mazlíčků. Zároveň nemusíte přijmout každého zájemce, který se o váš byt přihlásí.

Mezi výměnné služby patří kromě již zmiňovaného Couchsurfingu například portál Home Exchange, který nabízí více než 65 tisíc nemovitostí ve více než 150 zemích na světě. Za roční poplatek 3700 korun se už nemusíte starat o další náklady. Ještě větší světovou databází je Love Home Swap, ta nabízí o 10 tisíc nemovitostí více než Home Exchange. Za neomezený počet výměn zde zaplatíte zhruba 660 korun měsíčně. Služba navíc umožňuje dvoutýdenní zkušební domu zdarma. Poněkud odlišným případem je server HomeLink - ten má dokonce po celém světě své zástupce, kteří pomáhají uživatelům osobně. 

Konkurence pro Airbnb?

Je otázkou, zda se dají označit služby jako Couchsurfing, Home Exchange, Love Home Swap či HomeLink jako konkurence pro Airbnb. Podle Aleše Roda, ředitele pro výzkum v Centru ekonomických a tržních analýz (CETA), záleží na tom, zda zákazník opravdu vnímá výměnné služby jako náhradu za Airbnb.

„Problém je ale složitější. Lákají tyto nové služby stávající uživatele Airbnb? Nebo Airbnb naopak pomáhají, protože vytvářejí cestovatele z „necestovatelů“, kteří momentálně sice preferují nízké náklady cestování, ale časem se třeba stanou pravidelnými uživateli Airbnb, ať už hostiteli nebo hosty? Bez dat nedokážeme jednoznačně odpovědět, ale druhou hypotézu bych určitě nevylučoval,“ řekl pro Lidovky.cz Aleš Rod.

Výměnné cestování využívá také řada Čechů. Na stránkách Home Exchange, HomeLink či Love Home Swap najdete byty hlavně v Praze, ale také pár nemovitostí v Brně, Olomouci nebo Liberci.

„Ač se to mnohdy nezdá, data spotřebního chování ukazují, že Češi uvažují velmi ekonomicky a jsou zároveň velmi hraví a otevření novým typům služeb, proto nelze vyloučit, že objem transakcí na těchto platformách poroste. Nepředpokládám však, že se z toho stane masový způsob cestování,“ dodal Rod.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!