4. července 2017 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Airbus se změní v ‚normální‘ firmu. Chce se zbavit vlivu evropských vlád

Airbus A350 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A350 | foto: Reuters

TOULOUSE Evropský výrobce letecké techniky Airbus dnes představil novou, štíhlejší strukturu. Změna struktury je završením nedávné fúze mezi mateřskou společnosti a dominantní divizí výroby letadel. Reorganizace má snížit režijní náklady o stovky milionů eur a zlepšit konkurenceschopnost.

Ukončí také deset let trvající úsilí o přeměnu evropského konsorcia s historií silného vlivu francouzské a německé vlády na běžnou společnost a připravit firmu na digitální inovace v odvětví.

V rámci reorganizace bude mít firma nyní jedinou centrálu, ve francouzském Toulouse. Fabrice Brégier se pak stává prvním provozním ředitelem celé skupiny a prezidentem výroby komerčních letadel. Podle dřívějších zpráv by reorganizace měla způsobit rovněž zrušení tisíc pracovních míst.

Nová struktura přichází téměř deset let poté, co se představitelé Francie a Německa dohodli v Toulouse na zrušení systému duální kontroly nad společností. Funkce generálního ředitele byla rozdělena mezi dvě osoby Francouze a Němce.

Vizualizace helikoptéry X6 od společnosti Airbus.
Nový Airbus A400M.

O pět let později se firma rozhodla, že bude mít pouze jednoho generálního ředitele a za další rok byl omezen politický vliv francouzské a německé vlády.

Airbus nyní bude muset vyřešit ještě několik problémů. Mimo jiné firma čelí vyšetřování kvůli podezření z korupce v Británii, Francii a Rakousku a bude muset rozhodnout, jak dlouho udrží výrobu obřího letounu A380, jehož prodej prudce klesl.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč