24. března 2015 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Airbus slavil 9000 předaných letadel. Pak spadla A320, akcie čekal sešup

Záchranné helikoptéry francouzského letectva jsou připraveny na zásah u nehody... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranné helikoptéry francouzského letectva jsou připraveny na zásah u nehody... | foto: Reuters

TOULOUSE/KOLÍN NAD RÝNEM Pro společnost Airbus to měl být slavnostní den. Firma oznámila předání letadla s číslem 9 tisíc, které putovalo k vietnamským aerolinkám VietJetAir. Shodou okolností šlo o stroj z „rodiny“ A320. Tedy podobný typ letadla, který se v úterý dopoledne zřítil ve Francii.

Hned po „slavnostní“ tiskové zprávě tak firma musela rozeslat text reagující na tragédii, při níž pravděpodobně zemřelo 148 lidí. Airbus je silná a stabilní firma, která soupeří o pozici světové jedničky s americkým Boeingem. I tak tragédie její ekonomikou přece jen trochu otřásla.

Krátce po oznámení pádu letadla se její akcie propadly na hodnotu 58,94 eura. Oproti rannímu obchodování ztratily 1,77 procenta. Ke konci obchodního dne se však přece jen vzpamatovaly a jejich cena šla nahoru a pohybovala se kolem 60 eur za kus.

Malajsijské memento

Jiné starosti měla mít v tento den i společnost Lufthansa, pod níž nízkonákladová společnost GermanWings – majitel zříceného letadla - spadá. Třetím dnem pokračovala rozsáhlá stávka pilotů, jejichž odboráři se s vedením firmy dohadují o sociálním zabezpečení.

I Lufthansu v úterý postihl významný pokles akcií, spadly až na 12,96 eura za jeden kus, celkem o 1,67 procenta. Ani v případě Lufthansy by však tragický pád letadla neměl ohrozit ekonomiku společnosti, která patří mezi největší evropské aerolinky.

Záchranné helikoptéry francouzského letectva jsou připraveny na zásah u nehody...

Pokud by se však v budoucnu něco podobného opakovalo, mohlo by to zmíněnými společnostmi otřást výrazněji. Smutným příkladem jsou Malaysia Airlines, které si v krátkém časovém rozestupu připsaly dvě tragédie.

Loni v březnu se kdesi v Indickém oceánu ztratil let s číslem MH370. V létě pak neznámí útočníci nad Ukrajinou sestřelili další letadlo této asijské společnosti. Šlo o stroj s označením MH17.

Dvě na sobě nezávislé události způsobily prudký propad akcií Malaysia Airlines i jejích tržeb. Analytici předpovídali, že dvojí tragédie aerolinky položí, o jejich záchranu se přihlásil i malajsijský stát.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz