Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcie na pomoc Irsku reagují nepřesvědčivě, řada burz klesá

Demonstrace proti škrtům v Irsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti škrtům v Irsku | foto: ČTK

LONDÝN Akciové trhy reagují na definitivní schválení pomoci Irsku jen s opatrným optimismem, který se ale zdaleka netýká všech trhů. Asijské burzy zpočátku jen oslabovaly a v zisku se podařilo skončit jen některým z nich.

Evropa sice zahajovala v zisku, o ten ale záhy přišla, ačkoli důvodem nebylo pouze Irsko. Příznivě tak pomoc Irsku zatím hodnotí zřejmě jen politici a z akciových titulů zisky udržely především irské banky.

Čtěte více:

Burza v Hongkongu, která patří k hlavním akciovým trhům v Asii, zahájila obchodování poklesem. Po většinu dne se držela v těsné blízkosti předchozího závěru, krátce před koncem obchodování se ale vydala vzhůru a její hlavní index Hang Seng uzavřel na 23.166,22 bodu s denním ziskem 1,26 procenta.

V kontinentální Číně byl vývoj podobný, s tím rozdílem, že hlavní index Shanghai Composite žádný silný růst v závěru nepředvedl. Naopak se vydal dolů a oslabil o 0,19 procenta na hodnotě 2866,36 bodu. Zisk od začátku až do konce nicméně udržela burza na Tchaj-wanu, kde hlavní index přidal 0,66 procenta na 8367,17 bodu. Během dne přitom index vystoupil na nové letošní maximum.

Ministři financí Evropské unie v neděli definitivně schválili pomoc Irsku, která bude v rozsahu 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč). Z celkové částky poskytnou 45 miliard eur státy Evropské unie a bilaterální evropští věřitelé. Irské úřady přispějí částkou 17,5 miliardy eur, a to z rezerv, které Irsko má. Zbývajících 22,5 miliardy eur poskytne MMF. Průměrný úrok, který Irsko za pomoc zaplatí, se pohybuje kolem 5,8 procenta.

Příspěvek měnového fondu bude ve formě takzvaných zvláštních práv čerpání (Special Drawing Rights; SDR) v objemu 19,5 miliardy SDR přidělených na tři roky. MMF toto čerpání umožní v rámci svého programu EFF (Extended Fund Facility). Výkonná rada MMF by mohla dohodnutou pomoc schválit v prosinci.

Využití programu EFF Irsku umožní, že bude moci pomoc MMF splácet až deset let.

Akcie v západní Evropě zpočátku zpevňovaly a hlavní panevropský index FTSEurofirst 300 přidával 0,3 procenta nad 1090 bodů. Vzhůru jej tlačily především akcie bank, ať už francouzských, britských či německých. Jejich zisky většinou přesahovaly jedno procento. Ještě před polednem ale trhy začaly klesat, ačkoli hlavním impulzem byly zprávy z Austrálie. Po poledni už index FTSEurofirst 300 ztrácel 0,5 procenta a byl pod 1082 body.

Silný růst tak vydržel pouze irským bankám. Pomoc Irsku totiž mimo jiné předpokládá, že tamním bankám se bez zbytečných odkladů dostane kolem deseti miliard eur (téměř 250 miliard Kč). Akcie bank zpevňovaly navzdory tomu, že opozici se nelíbí, aby Irsko přispělo k vlastní záchraně i částí svých vlastních rezerv, a to jak hotovostních, tak těch, které jsou určeny na penze.

Akcie finančního ústavu Bank of Ireland krátce po poledni přidávaly asi 19 procent, nicméně po předchozím silném propadu jejich kurz činil pouze 0,3150 eura. Akcie Allied Irish Banks vzrostly o devět procent na 0,3720 eura.

Zástupce australské centrální banky podle agentury Reuters poznamenal, že jeho země bude muset více šetřit a méně investovat, aby zabránila přehřátí ekonomiky. Činitel také předpověděl pokles cen železné rudy, tedy komodity, jíž je Austrálie hlavním hlavním vývozcem. Po jeho slovech akcie těžebních firem smazaly zisky a zamířily dolů.

"Je nutné zvýšit objem evropského stabilizačního fondu (EFSF). Investoři mají obavy, že to, co v EFSF zbývá, nebude stačit, pokud by se do problémů dostalo Španělsko," řekl analytik makléřské společnosti NCB Stockbrokers Bernard McAlinden. Ministři sice velikost fondu nezměnili, dohodli se však na návrhu stálého krizového mechanismu, který by měl začít existovat po roce 2013, kdy platnost EFSF skončí.

Velké zklidnění není vidět ani na trhu úvěrových swapů (CDS). Sice v případě Irska se cena pětiletých CDS snížila o deset bodů na 590 bazických bodů, i tak je ale proti jiným zemím EU neúměrně vysoká. Ceny vyjadřují výši nákladů na pojištění dluhopisů irské vlády proti riziku nesplacení.

Zmíněná cena znamená, že na pojištění investice v objemu deset milionů eur je zapotřebí zaplatit 590.000 eur ročně.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!