11. dubna 2016 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcie na burze nabídneme jen velkým investorům, říká šéf GE Money Bank

šéf GE Money Bank Tomáš Spurný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šéf GE Money Bank Tomáš Spurný | foto: GE Money bank

PRAHA Jedna z pěti největších českých bank míří na pražskou burzu. Společnost GE prodá většinový podíl v GE Money Bank na pražském akciovém trhu ve druhé polovině roku. „Na trhu bude prodána nadpoloviční většina banky. GE s námi ale zůstane jako vlastník po dobu šesti měsíců,“ říká šéf bankovního domu Tomáš Spurný.

Lidovky.cz: Proč se GE rozhodla pro prodej přes burzu?

Rozhodnutí pro burzu bylo vyústěním několika věcí. Za prvé jsme v několika posledních měsících podstoupili řadu rozhovorů s institucionálními investory ve Velké Británii, ve Spojených státech ale i jinde. Zpětná vazba na toto IPO byla velmi, velmi pozitivní.

Lidovky.cz: Co vás přesvědčilo o správnosti tohoto kroku?

Prvním faktorem je česká ekonomika a její vývoj za několik posledních let. Jde o velmi pozitivní příběh, výhled jejího fungování je velmi pozitivní. Druhým důvodem je příběh tuzemského bankovního sektoru, který je velmi stabilní, dobře regulovaný a kapitalizovaný a stabilně ziskový. To je atraktivní.

GE Money Bank Czech Republic je zároveň bankou ve velmi dobré kondici. Historicky jde o banku, která v této zemi „vynalezla“ spotřebitelské úvěrování a dodnes je velmi inovativní. Zároveň jde o banku, která podporuje tuzemský zemědělský sektor. A máme zde více než milion klientů. Naši akcionáři obdrželi od strategických investorů obrovsky zajímavé nabídky. To a ohlasy z trhu nás vedly k přesvědčení, že varianta vstupu na burzu je ta nejatraktivnější a teď je správný čas to udělat.

Lidovky.cz: Kolik akcií přesně budete prodávat?

Na trhu GE prodá nadpoloviční většinu akcií banky, po dobu 180 dnů si ale ponechá významný minoritní podíl.

Lidovky.cz: Co se stane po šesti měsících? Zbaví se GE i zbytku akcií?

To je otázka budoucnosti. Když se například podíváte na švýcarskou Cembra Bank, tak t am proces prodeje proběhl podobnou cestou jako teď u nás. Cembra šla na trh v roce 2013 a GE v ní nějakou dobu zůstala a postupně odcházela. My si projdeme obdobnou cestou a GE nás bude podporovat a bude nám poskytovat některé služby po dobu dvou let. Máme tu výhodu, že i v minulosti jsem byl vždy velmi lokální i z hlediska informačních technologií, takže odchod od GE pro nás není komplikovaný.

logo GE Money Bank

Lidovky.cz: Budete akcie nabízet jen vybraným velkým investorům, nebo se dostane i na drobné investory?

Jde o nabídku pouze pro institucionální investory. Až bude později v akciích likvidita, tak si je bude moci koupit kdokoliv.

Lidovky.cz: Máte už někoho konkrétního zájemce? Mluvilo se například o vážném zájmu čínské skupiny CEFC či investiční skupiny Penta.

Jak jsem již řekl, GE prošla dvěma procesy. V prvním, kdy došlo k oslovení strategických investorů, zaznamenali naši akcionáři velmi dobrý ohlas. Následně jsme projeli polovinu světa a setkali se s mnoha investory. Šlo například o fondy, které investují do střední Evropy a některé z nich se specializují na investice do finančních institucí. Ještě nás čeká další „roadshow“, kdy znovu projdeme kontinentální Evropu, Velkou Británii či Spojené státy a uvidíme, kdo bude mít o banku zájem. Jinak v tuto chvíli nemohu komentovat, jestli investoři, kteří se o banku zajímali, budou mít zájem i nadále, když bude listovaná na burze.

Lidovky.cz: Znamená to, že poté, co jste si udělali poptávku, tak vám vyšlo, že prodejem přes burzu získáte více peněz?

Naši akcionáři se rozhodli pro tuto variantu, protože jde o nejatraktivnější řešení, jak pro ně, tak pro banku. Toto řešení fakticky znamená, že se staneme lokální bankou, která bude velmi dobře schopna z hlediska nezávislosti reagovat na vývoj tuzemského bankovního trhu. I nadále chceme prohlubovat naši pozici v retailu a bankovnictví pro malé a střední firmy, kdy chceme posílit naší pozici v podpoře českého zemědělství.

Lidovky.cz: Pod jakým názvem půjdete na burzu? GE či jiným? V minulosti se mluvilo například o názvu Bohemia či Bohemica Money Bank.

Jméno už je vybráno, ale oznámíme jej v okamžiku, kdy banka půjde na burzu. Naším cílem je udržet kontinuitu pro stávající klienty a zároveň vytvořit přitažlivou značku pro potenciální klienty.

Lidovky.cz: Jakou cenu akcií při úpisu očekáváte?

Myslím si, že trh ukáže a ohodnotí naši dvacetiletou historii, kdy jsme vyvinuli velmi specifický bankovní model. Na den, kdy trh ukáže naši hodnotu, se velmi těším.

Lidovky.cz: Proběhne úpis jen na pražské burze nebo souběžný úpis například ve Vídni či Varšavě?

Půjde jen o pražskou burzu. Tímto krokem rovněž vyjadřujeme důvěru v Českou republiku a v tuzemský kapitálový trh.

Lidovky.cz: Co to bude znamenat pro klienty?

Klientům to přinese to, že budeme rychlejší a předvídatelnější v našich odpovědích na to, co od nás chtějí. Rovněž to přinese výraznou digitalizaci banky v horizontu jednoho až tří let. Budeme i nadále stavět na inovativnosti, abychom lépe naplnili očekávání, jak má banka fungovat pro retailové klienty, tak korporátní zákazníky.

Najdete na Lidovky.cz