20. února 2014 18:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakalově těžařské NWR se nedaří. Akcie prudce padají

Zdeněk Bakala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Pražská burza poprvé v tomto týdnu oslabila. Hlavní index PX klesl o 0,22 procenta na 1036,05 bodu. Nad růstem akcií ČEZ převážily ztráty cenných papírů bank a těžební firmy NWR. Akcie NWR odepsaly víc než 18 procent. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru.

Pražský akciový trh následoval pokles na evropských burzách, investoři vybírali zisky z předchozích dní, podotkl Josef Kohout z Patria Finance. Objemem obchodů včetně závěrečné aukce nad 790 miliony korun dnešek mírně přesáhl průměr za poslední rok. Ve vzestupu pokračovaly akcie ČEZ, které přidaly 1,44 procenta na 563 korun. Podle Kohouta následovaly vývoj cenných papírů německých konkurentů.

ČTĚTE TAKÉ:

Akcie NWR klesají od zveřejnění loňských hospodářských výsledků v minulém týdnu, také dnes vytvořily historické minimum. Se ztrátou 25 procent spadly přechodně až k ceně deset korun, zakončily o 18,35 procenta slabší na 10,90 koruny. Patria dnes dále snížila cílovou cenu NWR na 3,5 koruny za akcii z původních 15 Kč a dál doporučuje akcie NWR prodat. Investiční banka JPMorgan stanovila cílovou cenu na pěti korunách za kus.

"Poklesem si prošli i bankovní zástupci, kteří ale postrádali výraznější aktivitu," uvedl Kohout. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,63 procenta na 4710 korun, akcie Erste Bank ztratily 0,41 procenta na 792,60 koruny. Další finanční emise, pojišťovna VIG, odepsala 1,02 procenta na 979,90 koruny.

Z menších akciových titulů nejvíce ztrácela CME, která podle Kohouta následovala svůj středeční propad na americkém akciovém trhu. Cenné papíry firmy ztratily 4,21 procenta na 57,95 koruny. "Výše se naopak sunulo Orco či Pegas," poznamenal Kohout. Akcie developera Orco přidaly 2,16 procenta a Pegas Nonwovens čtyři desetiny procenta.

Koruna oslabila vůči dolaru

Česká měna s minimální změnou vůči euru skončila na 27,38 Kč/EUR, k dolaru oslabila o necelý desetník na 19,97 Kč/USD. "Proti dolaru se koruna odpoutala od svého letošního maxima 19,86 Kč/USD, na které posílila v polovině týdne," podotkl Marek Dřímal z investičního bankovnictví Komerční banky.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz