22. října 2012 17:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcie TMR zůstaly první den obchodování na úvodní ceně 1085 korun

Tatry nabízejí kvalitní lyžování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatry nabízejí kvalitní lyžování | foto: Profimedia/Jasna.sk

PRAHA Akcie společnosti Tatry mountain resorts (TMR) zůstaly první den obchodování na hlavním trhu Burzy cenných papírů Praha na úvodní ceně 1085 Kč. Objem obchodu s nimi dosáhl 436.000 Kč, vyplývá z výsledků burzy. Společnost, která se obchoduje pod zkráceným názvem TMR, je zařazena do systému SPAD.

"Potvrdilo se, že vstup TMR nebude rozhodně velkou událostí. V systému SPAD se uskutečnil jediný obchod. Pokud by byl vstup na domácí trh spojený s úpisem nových akcií, zájem by byl zřejmě vyšší," řekl makléř Fio banky David Brzek.

U tzv. duálního listingu se ale podle něj zvýšení zájmu moc očekávat nedá, navíc emise není na aktuálních cenách extrémně zajímavá. Jde sice o odvětví, které není na pražské burze zastoupeno, ale tento sektor v nynější slabé ekonomické situaci nebude výrazně preferovaný, dodal.

Pozvolný vývoj

"Obchodování, tedy cena i objem je v souladu s tím, co se očekávalo. Jde o relativně menší emisi ve srovnání s ostatními firmami ve SPAD, čemuž odpovídají i zmíněné parametry. Vývoj ceny na mateřské slovenské burze je rovněž spíše pozvolný," uvedl Milan Vaníček, analytik J&T Banky, která má roli tvůrce trhu s akciemi TMR.

TMR se v pondělí stala první společností vůbec, jejíž 6,7 milionu akcií zaknihovaných na doručitele je zároveň kótovaných na třech středoevropských burzách, a to bratislavské, varšavské a nyní pražské. "Vstup na pražskou burzu je pro nás přirozeným krokem při naplňování naší vize vybudovat z TMR největší společnost podnikající v oblasti cestovního ruchu ve středoevropském regionu," řekl v pondělí novinářům předseda představenstva TMR Bohuš Hlavatý.

Lyžařská střediska a hotely

Akcie TMR, která vlastní a provozuje lyžařská střediska a hotely v Nízkých a Vysokých Tatrách, debutovaly na burze ve Varšavě 15. října. Jejich cena při uvedení na trh kopírovala cenu akcií na bratislavské burze. V pátek se na tamní burze c obchodovaly na 43,80 eura (1091 Kč) při ročním výnosu 5,37 procenta a dividendovém výnosu 2,2 procenta.

Generální ředitel pražské burzy Petr Koblic připomněl, že kurz akcií TMR již tři roky roste a od roku 2009 posílil o 15 procent. Pokud se podle něj nestane nic mimořádného, TMR vstoupí v polovině prosince do báze hlavního indexu BCPP PX. Kdyby byl její kurz jako dnes, váha TMR v indexu by činila 1,3 procenta, dodal. Letos jde o třetí novou firmu uvedenou na jeden z regulovaných trhů BCPP.

Emisi na trh uvádí J&T Banka, která společně se společností BH Securities bude plnit roli tvůrce trhu v systému SPAD.

Společnost Tatry mountain resorts vznikla propojením firem Ski Jasná a Tatranské lanové dráhy a je nyní největším poskytovatelem turistických služeb na Slovensku. Letošní tržby TMR by se měly pohybovat kolem miliardy korun a čistý zisk nad hranicí 200 milionů Kč, uvedla dříve firma. Zhruba 40 procent TMR vlastní lidé a společnosti patřící do rodiny J&T.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!