7. listopadu 2013 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcie Twitteru po zahájení přidávaly více než 90 procent

Logo společnosti Twitter s americkou vlajkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Twitter s americkou vlajkou. | foto: Reuters

NEW YORK  Akcie americké internetové společnosti Twitter zahájily obchodování na newyorské burze nárůstem o více než 70 procent. První obchod se uskutečnil až více než hodinu po otevření burzy s cenou 45,10 dolaru za kus, krátce nato se cena vyšplhala až na 50 dolarů.

To představuje proti emisní ceně 26 dolarů nárůst o více než 90 procent. Tržní hodnota Twitteru se tak dostala na zhruba 25 miliard dolarů (víc než půl bilionu Kč).

Vstup Twitteru na burzu byl nejočekávanější primární emisí (IPO) od loňského debutu internetové společnosti Facebook. Twitter je bezplatnou službou, jejímž prostřednictvím si uživatelé mohou sdělovat krátké vzkazy v délce do 140 znaků. Společnost minulý měsíc uvedla, že má v současnosti přes 218 milionů aktivních uživatelů, kteří posílají asi 500 milionů zpráv denně.

Začátkem minulého měsíce Twitter poprvé zveřejnil své finanční výsledky. Ty ukázaly, že firma v uplynulých letech sice vykazovala silný růst tržeb, ale byla ztrátová. Příjmy podniku pocházejí především z reklamy.

Lidovky.cz, ČTK