Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcionáři aerolinek Norwegian Air podpořili záchranný plán. Čistý majetek připadne věřitelům

Letadlo aerolinek Norwegian Air. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo aerolinek Norwegian Air. | foto: Reuters

Oslo  Akcionáři letecké společnosti Norwegian Air dnes schválili plán restrukturalizace, který předpokládá, že většina čistého majetku společnosti připadne věřitelům. Dluhopisy podniku za 958 milionů dolarů (23,8 miliardy korun) se podle plánu změní na akcie a jejich držitelé následně poskytnou další hotovost. Podnik tak dosáhne i na pomoc státu poskytovanou na dopady krize způsobené koronavirem.

Krize a omezení cestování, která s ní souvisí, dopadly na letecký sektor po celém světě velmi tvrdě. Mnoho aerolinek, například Air France či Lufthansa, ve snaze vyhnout se bankrotu požádalo o státní pomoc.

Aerolinky Norwegian Air dále počítají s prodejem nových akcií za 38,4 milionů dolarů. Přeměna dluhu na akcie a prodej nových akcií umožní letecké společnosti využít státních záruk až za 2,7 miliardy norských korun (6,4 miliardy korun).

Půjčka by mohla společnosti Norwegian Air vystačit až do konce letošního roku. Je ale možné, že firma bude potřebovat i další hotovost - s postupným oživením počítá až v průběhu příštího roku. Situace se ale podle odhadů firmy stabilizuje až v roce 2022.

Na základě plánu, který dnes schválili akcionáři, připadne většina čistého majetku aerolinek věřitelům. Nynější akcionáři budou držet jen 5,2 procenta majetku firmy.

Společnost Norwegian Air v dubnu oznámila, že propustí asi 4700 lidí. Čtyři její švédské a dánské dceřiné společnosti podaly návrh na konkurz a Norwegian Air ukončila smlouvy zaměstnancům ve Spojených státech a v Evropě.

Norwegian Air je po Ryanairu a easyJetu třetí největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...