Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Akcionáři Kofoly si na dividendách rozdělí přes 300 milionů korun

Kofola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kofola. | foto: Reprofoto

Ostrava Letos si akcionáři Kofoly rozdělí na dividendách 300,9 milionu korun, loni to bylo 361,2 milionu. Na jednu akcii připadne 13,50 Kč (loni 16,20 Kč před zdaněním). Návrh představenstva ve středu v Ostravě schválila valná hromada společnosti Kofola ČeskoSlovensko.

Dividenda se bude vyplácet z Distribučního fondu, který firma loni vytvořila při snížení základního kapitálu. Výplata dividendy z tohoto fondu je podle členů představenstva považována za částečné vrácení vkladu společníkům.

Mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová řekla, že důležitá informace pro akcionáře je, že dividenda bude vyplácena pouze bezhotovostně prostřednictvím České spořitelny. „Pro její výplatu je zapotřebí vyplnit žádost o výplatu dividendy a čestné prohlášení potvrzující nabytí jednotlivé akcie za cenu nejméně 100 Kč. Výplata dividendy poté nepodléhá srážkové dani,“ uvedla Musilová. Čestné prohlášení musí akcionáři doručit České spořitelně současně s žádostí o výplatu dividendy.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má osm výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Kofola má více než 2100 zaměstnanců, z toho asi 700 v Česku.

V loňském roce Kofole vzrostly tržby meziročně o 2,2 procenta na 7,12 miliardy korun. Provozní zisk EBIT jí stoupl o 15,3 procenta na 443,7 milionu korun a ukazatel EBITDA o 6,4 procenta na 1,01 miliardy korun. Čistý zisk po odečtení jednorázových položek dosáhl 312,3 milionu korun, oproti roku 2017 vzrostl o 35 procent. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Č. Berka 14:38 5.6.2019