9. července 2013 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Akciové trhy bez jasného trendu

Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků. | foto: Reuters

V uplynulém týdnu akciové trhy stabilizovaly svůj vývoj, který v posledních týdnech zásadním způsobem ovlivňuje očekávání omezení programu odkupu aktiv ze strany Americké centrální banky (Fed).

V minulém týdnu se ale navíc na trzích po delší době vrátily otázky spojené s vývojem úvěrové krize v Evropě. Po protestech proti úsporným opatřením odstoupil portugalský ministr financí a také jednání o podmínkách plnění úsporných programů v Řecku udržovala investory v pozornosti.

V průběhu týdne sentiment nepříznivě postihly události v Egyptě, které zvýšily politické napětí v regionu a stály za růstem cen ropy.

Pozitivní události s jednoznačně příznivou reakcí akciových trhů pak bylo zasedání Evropské centrální banky (ECB), které přineslo potvrzení politiky nízkých úrokových sazeb a ochoty ECB dále stimulovat finanční prostředí v případě, že si to ekonomický vývoj vyžádá.

ČTĚTE TAKÉ:


Na tyto výroky reagovaly akciové trhy růstem, ale vzápětí celkem výrazně oslabily, když překvapivě lepší údaje o trhu práce za měsíc červen v USA opět vrátily do popředí zájmu investorů obavy útlumu programu odkupu aktiv v USA (v duchu lepší makroekonomická data = důvod pro centrální banku omezit aktivní podpůrná opatření).

Tento týden pak začíná výsledkové období za druhé čtvrtletí tohoto roku, obecně se očekává nižší meziroční růst zisku než v prvním čtvrtletí. Z jednotlivých titulů ohlásí své výsledky společnost Alcoa Inc. (největší světový zpracovatel hliníku) a bankovní Well Fargo a JPMorgan Chase. Z domácího trhu pak bude investory zajímat aktualizace cen produkce společnosti NWR, která bude zveřejněna v průběhu týdne.

Jan Korb, analytik Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz