Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Akropoli neprodáme.' Řekové se prý snaží, ale Bruselu je to stále málo

Navštivte Akropolis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navštivte Akropolis. | foto: Shutterstock

ATÉNY Řecko se jen tak finančníkům ani Evropské unii nezavděčí. Včera dostalo další veřejnou facku od ratingové agentury Moody’s a od evropského komisaře pro ekonomické záležitosti Olliho Rehna. Řecká úsporná opatření jsou prý sice pěkná věc, ale Řekové s nimi vystačí jen na letošek. Pak musí přijít další, tvrdší úspory.

Přitom tahle prohlášení přišla den poté, co řecká vláda oznámila další "balíček" úsporných opatření ve výši 4,8 miliardy eur (asi 123 miliard korun) a Evropská unie mu zatleskala.

Úspory stačí tak na letošek
"Pro další léta, v roce 2011 a 2012, musejí Řekové udělat další opatření," prohlásil včera v rozhovoru pro italský list Il Corriere della Sera evropský komisař Olli Rehn. Podle něj poslední ohlášené úspory sice umožní předluženému Řecku dosáhnout letošního cíle, tj. snížit schodek veřejných financí z 12,7 procenta HDP na 8,7 HDP, ale to je vše.

Více o řecké krizi:


Řecko slibuje, že do tří let sníží svůj schodek veřejných financí na tři procenta HDP, jak to požadují evropská pravidla. Země je pod tlakem evropských zemí platících eurem, protože její dluhy oslabují společnou měnu.

Další ránu zasadila Řecku analytička ratingové agentury Moody’s Sarah Carlssonová, která řekla tiskové agentuře Reuters, že pokud Řekové současná úsporná prohlášení neprovedou "bezchybně", tedy ve slíbeném rozsahu, sníží mu rating.

Podle ratingu, neboli hodnocení spolehlivosti dlužníka, se řídí banky a finančníci při nákupu dluhopisů. Čím horší rating, tím musí dlužník platit vyšší úroky.

Pro Řecko je důležité, aby se jeho rating dále nepropadl, protože si potřebuje v průběhu letoška půjčit desítky miliard eur na splácení starých dluhů. Analytička Sarah Carlssonová ještě dodala, podobně jako Rehn, že řecký plán pro letošní rok je sice dobrý, ale že by její firma chtěla vědět, "co se stane v roce 2011 a v dalších letech". Moody’s je přitom jednou ze tří největších a nejdůležitějších ratingových agentur na světě.

Do Řecka se pustili i někteří němečtí poslanci z vládní koalice, kteří odmítají případnou německou pomoc Řecku. Křesťanský demokrat Josef Schlarmann a Frank Schaeffler, finanční expert strany FDP, doporučili řecké vládě, ať prodá továrny a budovy, které vlastní, a navíc i nějaké neobydlené ostrovy.

Náměstek řeckého ministra zahraničí Dimitris Droutsas to ale odmítl. Prohlásil, že Řecku už radili, aby na splacení svých dluhů prodalo aténskou Akropoli, ale že se mu to "momentálně nezdá vhodné".

Třetí generální stávka
Řecká vláda tvrdí, že je připravena přijmout "jakákoliv opatření", která budou třeba k vyřešení jejích dluhů. Jenže obyvatelé proti návrhu úsporných opatření neustále protestují.

Včera demonstranti protestující proti snížení mezd a zvýšení daní obsadili budovu řeckého ministerstva financí. Na dnešek ohlásil odborový svaz veřejných pracovníků ADEDY přerušení práce. A uvažuje o tom, že příští týden vyhlásí generální stávku. Už třetí tento rok.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...