Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aktivita čínských továren v únoru rekordně klesla, obnova provozu probíhá jen velmi pomalu

Muž jede v čínském městě Wu-chanu do práce, vozovka zeje prázdnotou, protože... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž jede v čínském městě Wu-chanu do práce, vozovka zeje prázdnotou, protože... | foto: Reuters

Peking Aktivita čínských továren v únoru rekordně klesla. Může za to epidemie onemocnění novým typem koronaviru. Index nákupních manažerů (PMI), který je považován za barometr zdraví firem ve zpracovatelském sektoru, se v únoru propadl na rekordní minimum 35,7 bodu z lednových 50 bodů. Vyplývá to z údajů, které v sobotu zveřejnil čínský statistický úřad.

Pokud je index pod 50 body, znamená to pokles aktivity. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení PMI jen na 46 bodů.

Slabá čísla poskytují první oficiální obrázek o stavu čínské ekonomiky od vypuknutí epidemie v Číně. Kvůli nemoci COVID-19 již v pevninské Číně zemřelo téměř 3000 osob, zhruba 80 000 se nakazilo.

Zpráva naznačuje, že stav čínské ekonomiky již dříve zasažené obchodní válkou s USA se dále zhoršuje. Boj proti šíření koronaviru přinesl řadu omezení a prakticky ochromil hospodářskou aktivitu. Očekává se, že vláda bude muset přijít s dalšími stimulačními opatření, aby pomohla ekonomice zotavit se ze současných otřesů.

Vykoupené supermarkety v Chang-čou.
Zaměstnanec burzy cenných papírů v Šanghaji chránící se před nákazou...

Podle banky Nomura hrubý domácí produkt Číny v prvním čtvrtletí vzroste meziročně o dvě procenta. Analytici Capital Economics dokonce odhadují, že ekonomika v tomto čtvrtletí meziročně klesne, poprvé od nejméně 90. let minulého století.

Dílčí index výroby zpracovatelského průmyslu se propadl na 27,8 bodu z lednových 51,3 bodu. Index nových objednávek klesl v únoru na 29,3 bodu z 51,4 bodu o měsíc dříve. Index stavební aktivity, která je důležitým pohonem ekonomického růstu, se snížil na 26,6 bodu z 59,7 bodu.

Představitelé Číny vyzvali k rychlému obnovení činnosti továren v regionech méně ovlivněných nemocí. Reakce jsou však zatím pomalé. Podle oficiálních údajů tento týden obnovilo výrobu zhruba jen 30 procent malých a středně velkých podniků v Číně. Některé z nich pak pracují na nižší výkon. Malé a středně velké firmy se na hrubém domácím produktu země podílejí 60 procent a na zaměstnanosti 80 procenty.

Index aktivity v sektoru služeb v únoru klesl na 29,6 bodu z 54,1 bodu. To je rovněž rekordní minimum.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ZÁKAZNICKÉ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 50 000 Kč