18. března 2016 22:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Albert musí z prodeje stáhnout pangase. Má méně než 50 procent masa

Pangasius, filé (Ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pangasius, filé (Ilustrační) | foto: Wikipedia

BRNO Společnost Ahold, která provozuje supermarkety a hypermarkety Albert, musí stáhnout z prodeje dvě šarže hluboce mraženého pangase s obsahem ani ne 50 procent masa. Firmě to nařídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Inspekce s prodejcem také zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Nařízení se týká filetů bez kůže pangase dolnookého, výrobcem je vietnamská společnost Anmyfishco Phu Hoa, An Giang. Jedna šarže má datum spotřeby do září 2017 a druhá do října 2017.

Výrobek má na obalu uvedeno, že obsahuje 90 procent rybího masa a deset procent vody, hmotnost po odkapání by měla být 900 gramů. Laboratorní analýza SZPI ale potvrdila obsah masa v množství 48,3 procenta a 48,7 procenta. „Vzhledem ke skutečnosti, že potravina byla falšována přídavkem vody, inspekce nařídila prodejci, aby neprodleně stáhnul závadné šarže z tržní sítě,“ uvedl Kopřiva.

Falšování mražených rybích výrobků vodou v řádu desítek procent považuje SZPI podle Kopřivy za mimořádně bezohlednou a zcela nepřijatelnou praktiku vůči spotřebiteli.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.