Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Albert nabídl zaměstnancům místo růstu platů poukázky, tvrdí odbory

Supermarket Albert (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket Albert (ilustrační foto). | foto: albert.cz

PRAHA Kolektivní vyjednávání v obchodním řetězci Albert k vývoji mezd v příštím roce se dle odborů dramatizuje. Společnost zaměstnancům nabídla místo nárůstu mezd poukázky. To odboráři odmítli. Na dalším postupu se chtějí domluvit s odbory v mateřské centrále řetězce v Nizozemsku. V pondělí to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Albert tvrdí, že navýšení formou poukázek se týká jen variabilní složky mzdy. Díky speciálnímu bonusovému plánu pro rok 2016 se příjem zaměstnanců zvýší podle firmy v průměru až o 12,5 procenta.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly firma v dopise odborům uvádí, že formou poukázek by došlo k navýšení platů v průměru o 2,5 procenta. Vyplacení poukázek by navíc mělo být vázáno na hospodářský výsledek.

Průměrný plat zaměstnanců na plný úvazek v řetězci Albert dosahuje podle něj dvanácti tisíc korun hrubého. V čísle jsou zahrnuty i příplatky za soboty, neděle a svátky.

„Teď tam přišli (Ahold) s návrhem, že jim dají nějaké poukázky. My si myslíme, že to vůbec není zatíženo pojištěním tak, jak se sluší a patří. A tváří se jako, že lidem místo mzdy dají nějaké papírky, které si mohou zhmotnit v jejich obchodech,“ uvedl šéf odborů.

Poukázky jsou pro zaměstnance zajímavé

Mluvčí Aholdu Jiří Mareček v reakci uvedl, že firma v lednu 2016 zavede novou variabilní odměnu pro nemanažerské pozice. Zaměstnanci, kteří splní nastavené výkonnostní cíle, se tak dočkají navýšení příjmu formou variabilní složky odměny až o deset procent.

AHOLD V ČR

  • Tržby nizozemského maloobchodního řetězce Ahold v Česku ve třetím čtvrtletí stouply o 5,5 procenta na 10,71 miliardy korun a jeho provozní zisk se vrátil do černých čísel.
  • Vyšší tržby firma vysvětlila loňským převzetím 49 prodejen konkurenční společnosti Spar.
  • Loni Ahold v Česku zvýšil tržby o 5,3 procenta na 1,52 miliardy eur (41,6 miliardy korun).
  • Společnost v Česku provozuje maloobchodní síť více než 300 obchodů Albert a zaměstnává více než 17 tisíc lidí.

Poukázky se ale podle Marečka týkají pouze variabilní složky mzdy, nikoli základních mezd. Navýšení mezd v průměru o 2,5 procenta má následovat od března a bude realizováno na základě individuálního ročního hodnocení.

„Navýšení příjmu formou variabilní složky mzdy až o deset procent bude vypláceno formou poukázek každých čtrnáct dní. K této formě jsme přistoupili na základě průzkumu mezi zaměstnanci, kteří se vyjádřili, že tato forma je pro ně zajímavá zejména proto, že mají prostředky k nákupu bezprostředně k dispozici,“ uvedl Mareček. Odměny vyplácené formou poukázek jsou podle něj součástí peněžitého příjmu a podléhají dani ze mzdy a odvodům.

Odměny vyplácené formou poukázek jsou podle něj součástí peněžitého příjmu a podléhají dani ze mzdy a odvodům.

Odbory v Aholdu požadují na příští rok nárůst tarifních mezd o tři procenta. Pokud by se obě strany nedohodly, přijde na řadu podle Středuly zákon o kolektivním vyjednávání. „Ten umožňuje mnohé, ten umožňuje jak zapojit zprostředkovatele, rozhodce, tak samozřejmě i případné protestní akce,“ řekl šéf odborů.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!