26. června 2012 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Allianz vyplatí za nehodu v Chorvatsku desítky milionů

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

BRNO Na desítky milionů korun přijde pojistné plnění, které bude muset zaplatit Allianz pojišťovna kvůli sobotní tragické nehodě českého autobusu v Chorvatsku. Jen na zničených svodidlech, mýtné bráně a dálnici se odhaduje škoda na milion korun.

Mnohonásobně vyšší bude pojistné, které zaplatí společnost v souvislosti se škodami na zdraví, řekl mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek. Její pracovníci jednají s pořadatelem zájezdu CK Atlas Adria. Škody bude pojišťovna proplácet v plné výši a nebude krátit pojistné lidem, kteří například nebyli připoutáni, uvedl Bálek.

Podle něj je dojednáno, že tři zranění cestující, kteří jsou v chorvatských nemocnicích, budou na specializovaná zdravotnická oddělení nemocnic v Česku přepraveni leteckým speciálem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vzhledem k výjimečné situaci jsme tento případ přidělili dvěma nejzkušenějším pracovníkům, neboť na jedné straně musíme mít veškeré podklady, ale na druhé straně nechceme klienty a pozůstalé po těch, kteří havárii nepřežili, ještě více traumatizovat," doplnil mluvčí. Allianz pojišťovna jedná o záležitosti i s ministerstvem zahraničí a ostatními pojišťovnami, u nichž měli turisté cestovní pojištění.

Cestující přišli o všechna zavazadla

U Allianz je pojištěna jihočeská dopravní společnost JH Bus, jejíž autobus v Chorvatsku havaroval. I se dvěma řidiči si jej na zajištění přepravy svých 49 klientů na Makarskou riviéru najala brněnská Atlas Adria. Podle spekulací kolizi s největší pravděpodobností zavinil mikrospánek jednoho z řidičů. Ve voze zahynulo osm osob a bezmála 40 jich utrpělo zranění.

Ze zákona mají klienti CK nárok na bolestné, ztrátu případného ušlého výdělku, o nějž přijdou vlivem léčení, a také uhrazení škody za zničené či poškozené věci, které si vezli v autobusu. Mnozí přišli při kolizi i o všechna zavazadla.

Lidovky.cz, ČTK