30. ledna 2017 18:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Alza varuje před podvodnými SMS nabízející nákup zdarma, obsahují trojské koně

Mimozemšťan z Alzy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimozemšťan z Alzy. | foto: Alza.hu

PRAHA Internetový prodejce Alza.cz varuje před podvodnými SMS zprávami, které se snaží vyvolat zdání, že odesílatelem je Alza.cz. Zpráva nabízí možnost nákupu zdarma po stažení mobilní aplikace. Její instalace ale může vést ke ztrátě osobních údajů uživatele a jejich zneužití, uvedla společnost na svém webu.

SMS zpráva se zněním „Vyhravate nakup v hodnote 500,- Kc. Pokud do 12 hodin provedete objednavku přes nasi aplikaci, bude zcela ZDARMA. AlzaApp: http://alza-shop.online/AlzaApp.apk“ je rozesílána českým a slovenským spotřebitelům bez ohledu na to, zda se jedná o zákazníky Alza.cz či nikoliv. „Varujeme spotřebitele před kliknutím na odkaz a stažením aplikace,“ uvedl ředitel mobilního vývoje Alza.cz Vladimír Dědek.

Nejjednodušším způsobem ochrany před podobným typem útoku je podle společnosti zakázání instalace aplikací z neznámých zdrojů v nastavení telefonu. Oficiální aplikace Alzy je ke stažení pouze v Google Play a na iTunes, uvedla firma.

Již v minulém týdnu měla problémy s podvodnými SMS Česká pošta. Zpráva vyzývala jménem České pošty ke stažení aplikace „Pošta Online“. SMS ale odkazovala na internetové stránky se škodlivým programem. Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka trojský kůň, kterého si uživatel nevědomky do mobilu stáhl, útočil na elektronické bankovnictví uživatelů.

ČTK