Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amazon definitivně zavrhl Brno. Je lidské se urazit, řekl k tomu Zeman

Distribuční centrum Amazonu v německém Grabenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Distribuční centrum Amazonu v německém Grabenu. | foto: ČTK

GRABEN Internetová firma Amazon v tuto chvíli nepočítá se stavbou distribučního centra v Brně. Zvažuje jiné alternativy ve střední Evropě. Českým novinářům to v distribučním centru v německém Grabenu řekl ředitel Amazonu pro Evropu Tim Collins. Prezident Miloš Zeman rozhodnutí firmy označil především za chybu brněnských zastupitelů.

Firma chtěla původně stavět logistický sklad v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa. Proti tomu se ale třikrát postavili brněnští zastupitelé. Při posledním hlasování se pro příchod Amazonu vyslovilo 25 zastupitelů z 55. Ti, kteří byli proti, argumentovali například tím, že současný územní plán nedovoluje stavět na těchto pozemcích logistická centra.

"Respektujeme rozhodnutí brněnského zastupitelstva. V tuto chvíli nebudeme usilovat o náš investiční projekt v Brně. Vyhodnocujeme další alternativy ve střední Evropě," řekl Collins. Pro rozhodnutí prý bude klíčová rychlost, s jakou bude záměr Amazonu místními orgány schválen.

Dobrovíz

Collins potvrdil, že firma postaví obrovské distribuční skladiště u Dobrovíze. Otevřít by jej chtěla do konce léta 2015. Hala má mít rozlohu 95 000 metrů čtverečních. Práci by tam mělo najít zhruba 1500 lidí, v předvánoční špičce až dvojnásobek.

"Až oznámíme, kterou lokalitu jsme si vybrali, bude centrum muset vyrůst velmi rychle," podotkl Collins. Jako příklad uvedl Polsko, kde firma postaví hned tři logistická centra. Výstavbu prvního zahájila v únoru v Sadech u Poznaně.

Zeman: Je lidské se urazit

Poté, co Amazon odmítli brněnští zastupitelé, nabídl firmě Jihomoravský kraj pozemky u brněnského letiště. Tento krok přivítal prezident Zeman. "Ale když vás jednou odněkud vyhodí nebo řeknou, že vás nechtějí, no tak je docela lidské, že se urazíte a že příště na tu nabídku nereflektujete," řekl ve středu Zeman, který je na návštěvě v Srbsku.

Regionální ředitel developerské společnosti CTP Invest Tomáš Budař již dříve sdělil, že pozemek u letiště je pro Amazon z několika důvodů nevhodný. Stavět by se podle něj dalo jen na 75 000 metrech čtverečních, firma ale plánovala halu o velikosti 95 000 metrů čtverečních. Investice za zhruba 2,7 miliardy korun měla přinést více než 1500 pracovních míst.

Sobotka dává vinu ODS

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) považuje rozhodnutí brněnských zastupitelů za absurdní v situaci, kdy se vláda snaží do země přivést zahraniční investory, kteří by v Česku zaměstnali lidi a platili daně.

"Je to situace, která je samozřejmě velmi nepříjemná, protože každá taková investice má nejenom tu přidanou hodnotu, o které mluvil pan vicepremiér, ale je to také signál pro další investory, jestli skutečně o ně máme zájem," nechal se slyšet další vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

"Vláda České republiky učinila pro získání této investice maximum, bohužel celé úsilí ztroskotalo na odmítnutí ze strany zastupitelů zejména z řad ODS v Brně," uvedl v prohlášení ministerský předseda a šéf ČSSD, jejíchž několik členů pro investici také nehlasovalo.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...