26. srpna 2014 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amazon udělal největší obchod své historie. Koupil herní server Twitch

Balík od Amazonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík od Amazonu. | foto: Reuters

Internetový obchod Amazon utratil bezmála miliardu dolarů za službu pro on-line přenos videoher Twitch. Jde o největší akvizici v historii Amazonu. Firma Jeffa Bezose posiluje proti Applu a Googlu.

Americká internetová společnost Amazon koupila za 970 milionů dolarů službu pro on-line přenos videoher Twitch.

Jde o významnou akvizici, cena v přepočtu činí takřka 20,5 miliardy korun. V posledních měsících se přitom spekulovalo, že Twitch získá videoportál YouTube, který patří technologické společnosti Google.

Akvizice je podle agentury Reuters největší v dvacetileté historii Amazonu a pomůže podniku soupeřit s konkurenty Apple a Google na rychle rostoucím trhu s on-line hraním.

ČTĚTE TAKÉ:

"Twitch posune Amazon hlouběji do hráčské komunity, pomůže mu rovněž v oblasti videa a reklamy," uvedl analytik Ben Schachter ze společnosti Macquarie Research.

Twitch umožňuje uživatelům sledovat a streamovat videohry v reálném čase. Kromě toho zahrnuje prvky, díky kterým fanoušci videoher mohou během přenosů vzájemně komunikovat.

"Přenos a sledování průběhu hraní je celosvětovým fenoménem a Twitch vybudoval platformu, jež spojuje desítky milionů lidí, kteří měsíčně stráví miliardy minut sledováním her," uvedl generální ředitel Amazonu Jeff Bezos.

15 miliard minut hraní na síti

Služba Twitch vznikla v roce 2011. Letos v červenci měla více než 55 milionů uživatelů, kteří během tohoto měsíce strávili sledováním her celkově přes 15 miliard minut. V meziročním srovnání se tak počet uživatelů služby zvýšil zhruba o 45 procent.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Akvizice je podle pozorovatelů další příkladem snahy společnosti o rozšiřování podnikatelských aktivit. Firma například nedávno představila svůj vlastní chytrý telefon Fire Phone.

Amazon nyní hodlá postavit distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Práci by tam mělo najít zhruba 1 500 lidí, v předvánoční špičce až dvojnásobek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz