Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amazon nás systematicky likviduje, volá šéf odborů. Firma to popírá

Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi. | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Rok poté, co v českém skladu Amazonu i přes nelibost vedení vznikly odbory, je tamní organizace zralá na rozpuštění. Podle odborářů jim firma brání v činnosti. Amazon nicméně tvrdí, že se k­ zaměstnancům chová férově a­ s respektem. Největší světový internetový obchod na světě je přitom svými striktními pracovními podmínkami a­ odporem k odborovým hnutím pověstný.

Problémy se založením odborů v českém Amazonu byly od samého počátku. Firma samotná uznává jen takzvaná zaměstnanecká fóra, která zájmy zaměstnanců reprezentují a jejichž zástupci se potkávají s managementem.

Šéf odborů musel skončit

„Několikrát se na nás obrátili zaměstnanci Amazonu a měli zájem o založení odborové organizace. Vyslechli jsme je a udělali s­ nimi první kroky k založení odborové organizace. U tohoto to vždy skončilo. Nadále byli buď nedovolatelní, anebo, pokud se nám je povedlo kontaktovat, řekli, že již o založení odborů nemají zájem, případně že u firmy skončili,“ řekla LN letos na jaře předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.

Já, robot v Amazonu

Přesto se v závěru loňského roku podařilo skupince techniků založit základní organizaci pod záštitou Odborového svazu dopravy, která v současnosti čítá desítky členů. A právě tato organizace si nyní stěžuje, že ji Amazon systematicky likviduje.

„Celou naši směnu, která vlastně tvoří výbor odborové organizace, rozházeli mezi směnami tak, abychom se co možná nejméně potkávali a nemohli se sejít z důvodu směnného režimu,“ stěžuje si předseda odborů Vladimír Houra.

Sám už ale ve firmě nepracuje, v létě dal výpověď. „Během dovolené mi formou konference zavolali tři manažeři, aby mi sdělili, že jsem špičkový pracovník, a proto mě sesazují ze směny, berou mi podřízené a přeřazují mě na denní směnu. Můj manažer přitom věděl, že mi má životní situace brání dělat denní směny v­ režimu pondělí–pátek,“ řekl LN Houra s tím, že odborová organizace chřadne a je zralá na rozpuštění. Lidé prý mají obavy do odborů vstupovat.

‚Bez komentáře’

„Respektujeme práva každého našeho zaměstnance a zároveň politikou otevřených dveří povzbuzujeme zaměstnance, aby přicházeli se svými připomínkami, dotazy nebo podněty přímo za svými manažery,“ uvádí k nařčení mluvčí Amazonu pro ČR a Slovensko Miroslava Remenárová.

„Směny zaměstnanců plánujeme výhradně s ohledem na provozní potřeby. Jednotlivé případy současných nebo bývalých zaměstnanců nekomentujeme,“ dodala Remenárová.

Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi.
Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi.

Za celou existenci odborové organizace v centrálním skladu ve středočeské Dobrovízi, který je mimo jiné klíčový pro zásobování největšího evropského trhu Amazonu v Německu, se ale vedení firmy se zástupci odborů ani jednou nesešlo. Právě v Německu firma narazila s protiodborovou politikou nejtvrději. Zdejší hnutí se totiž těší velkému respektu vlády, a tak zde proběhlo i několik stávek, jež výrazně ovlivnily evropské podnikání amerického gigantu i pracovní podmínky v ­něm.

„Amazon pro nás po svém příchodu do Německa představoval velký problém. Bojovali jsme a ­výsledkem toho je větší spokojenost zaměstnanců i zaměstnavatele a korektní vztahy,“ uvedl Thomas Voss ze svazu Ver.di, který na základě vlastních zkušeností pořádá pro odborové svazy z okolních zemí odborné semináře.

Následovat německý příklad se nakonec podařilo třeba v­Polsku. Tamní aktivističtí odboráři dokonce chtěli vznik odborů v Česku podpořit a uspořádali zájezd do Čech.

„Poláci vystoupili, začali rozdávat letáčky, ale než došli k budově, už je ochranka tlačila zpátky do autobusu,“ popsal LN jeden z­ českých zaměstnanců.

Amazon má v Česku na 5000 stálých zaměstnanců, více než 1500 z nich letos přešlo do trvalého pracovního poměru ze sezonních pozic otevíraných před Vánoci. Amazon bude ve velkém nabírat i během letošní předvánoční sezony. Aktuálně nabízí 2500 pracovních míst v provozu. Nalákat je chce na různé benefity, jako jsou doprava zdarma, dotované obědy, životní a důchodové pojištění nebo navýšení mzdy.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!