Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amazon potvrdil, že složí 50 milionů na stavbu obchvatu Dobrovíze

Amazon - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amazon - ilustrační foto | foto: MAFRA - František Vlček

DOBROVÍZ (U PRAHY) Americká internetová firma Amazon v pondělí potvrdila, že složí 50 milionů korun pro stavbu obchvatu Dobrovíze. Jeho vybudování je jednou z podmínek, které obsahuje zatím nepodepsaná smlouva o spolupráci mezi Amazonem, obcí a místním občanským sdružením.

Zasilatelská firma, která chce v obci u ruzyňského letiště vybudovat obrovské distribuční skladiště, je připravena dát 50 milionů korun na vázaný účet, tyto peníze pak budou zárukou právě pro stavbu obchvatu. Dopis, ve kterém Amazon potvrdil, že počítá s plněním podmínek návrhu smlouvy, dostala obec v pondělí v podvečer. ČTK to řekli starosta Dobrovíze Martin Šafr a ředitel developerské společnosti Panattoni Pavel Sovička.

ČTĚTE K TÉMATU

Zastupitelstvo obce už v polovině února odhlasovalo, že s Amazonem spolupracovat bude. Podle Sovičky by měla být smlouva podepsána v následujícím týdnu či dvou. Amazon podle Sovičky i starosty dohody, na kterých se s obcí a občanským sdružením Občané pro Dobrovíz během posledních měsíců domlouvá, plní. "Společnost Amazon potvrzuje, že hodlá i nadále plnit požadavky, které jsou předmětem smlouvy o spolupráci," stojí v dopise.

Starosta Dobrovíze přečetl na pondělním jednání zastupitelstva dopisy dva. Ten právě doručený od Amazonu a pak také od společnosti Panattoni, který také slibuje další spolupráci. Obsahem dopisu od Amazonu je mimo jiné i potvrzení, že společnost Amazon počítá s tím, že složí předem 50 milionů korun pro plánovanou stavbu okruhu obce, což by mělo být zárukou pro to, aby jeho stavba byla zahájena i dokončena bez prodlení. Starosta věří, že by se během roku 2015 mohl obchvat začít stavět. Nejdříve však musí proběhnout územní řízení a stavební povolení.

Výkup pozemků probíhá podle plánu

Oproti původnímu plánu Amazon postaví pro distribuční centrum samostatnou čistírnu odpadních vod, ale zároveň i nadále počítá s tím, že se bude podílet na modernizaci a rozšíření kapacity stávající obecní čistírny. Obec ale tlačí čas, kapacita místní čistírny je na hraně. Zastupitel Jiří Šesták na dnešním jednání kritizoval, že smlouva s Amazonem stále ještě není podepsána. "My v ruce teď nemáme nic. Smlouvu už je nutné podepsat, ať se začne něco dělat. Nebráním se pak dodatkům," řekl.

Amazon pokračuje například s výkupem pozemků pro výstavbu obchvatu. Podle informací starosty už více než polovina z asi 15 vlastníků pozemků podepsala smlouvu o smlouvě budoucí a nikdo z těch ostatních se k výkupu zatím nestaví záporně. Místními obyvateli požadovaný semafor u přechodu pro chodce poblíž školy by také měl stát během několika týdnů. „Po delší době se podařilo získat povolení policie, proto jeho stavbě už nic nebrání,“ řekl ČTK starosta.

Zastupitelé Dobrovíze s ministrem průmyslu Janem Mládkem.

Zastupitelé Dobrovíze s ministrem průmyslu Janem Mládkem.

Obyvatele Dobrovíze by také měla chránit protihluková stěna. To, jak bude přesně vypadat a jak bude vysoká, řeší Amazon společně i s majiteli domů, které s komerční zónou sousedí. Hana Veselá, která bydlí přímo u komerční zóny a zároveň je členkou sdružení Občané pro Dobrovíz, očekává podepsání smlouvy o spolupráci v nejbližších dnech. Sdružení s Amazonem na její podobě také spolupracovalo. "Posuneme se tak dál než kdybychom se soudili," uvedla. Podle ní by Amazon měl například umístit v komerční zóně stacionární čidlo hluku nebo podpořit, aby v obci fungovala lékařská ambulance. "Jednali jsme také o zřízení nadace, které by v následujících letech podporovala vzdělávání nebo ozdravné pobyty obyvatel obce," uvedla Veselá.

Zástupci Amazonu také řeší kruhový objezd u výjezdu ze silnice R6, který představuje napojení dopravy z distribučního centra na rychlostní komunikaci. V zápisu ze středečního jednání zastupitelstva Jenče, na jejímž katastru se místo nachází, stojí, že zastupitelstvo si vyžádalo co nejrychlejší dodání dopravní studie s tím, že Jeneč bude trvat na vybudování dvou kruhových objezdů. "Žádoucí je též vybudování možnosti cykloprůjezdu a průchodu pěších na řešených komunikacích," konstatovali jenečtí zastupitelé.

V Dobrovízi se už staví parkoviště pro budoucí zaměstnance

V Dobrovízi se také už testoval kamerový systém pro monitoring průjezdu kamionů. Bude umístěn tak, aby zachytil veškeré kamiony, které navzdory zákazu vjedou do obce. Snímky kamionů si pak jednou za dva týdny bude moci vytáhnout ze systému policie. Ta také rozliší vozy, které měly povolení k vjezdu například kvůli zásobování. Ostatním pak dá pokutu.

Nyní se v Dobrovízi staví parkoviště pro zaměstnance Amazonu a odstavné parkoviště pro kamiony a autobusy. Výstavba haly o rozloze 95 000 metrů čtverečních by měla začít, jakmile společnost získá stavební povolení. Ještě musí proběhnout územní řízení, které umožní stavbu halu v požadované velikosti, protože původní územní řízení bylo určené pro rozlohu 91 000 metrů čtverečních. Práci by zde mělo najít zhruba 1500 lidí, v předvánoční špičce až dvojnásobek. Cílem Amazonu je spustit provoz ještě letos, ale zda se to podaří, není jisté.

Brněnští zastupitelé jednají o vybudování distribučního centra Amazonu.

Brněnští zastupitelé neschválili žádnou ze smluv, které by umožnily americkému internetovému obchodu Amazon vybudovat ve městě distribuční halu.

Podobné distribuční centrum by mělo vzniknout také v Brně v průmyslové zóně Černovická. O aktualizaci územního plánu, která by umožnila jeho stavbu, bude 15. dubna hlasovat brněnské zastupitelstvo.

Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává po celém světě 97.000 lidí.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...