7. října 2013 12:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amazon přesouvá sklady na východ. Vedle Česka vyrostou i v Polsku

Internetový obchod Amazon.com | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetový obchod Amazon.com | foto: Shutterstock

BERLÍN/VARŠAVA Největší internetový obchod světa, americký Amazon, postaví tři velká logistická centra v Polsku. První dvě se mají otevřít do srpna příštího roku, další pak v polovině roku 2015. Firma ale rovněž zdůraznila, že do Polska nechce přesunout své aktivity z Německa. Ty by měly podle informací serveru Lidovky.cz už brzy spravovat centrála poblíž Prahy.

O přesunu firmy do východní Evropy minulý týden spekulovala polská média. List Puls Biznesu napsal, že Amazon chce kvůli hrozbě stávek v Německu postavit tři velká logistická centra v Polsku a dvě v České republice.

Lídr e-shopů

Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Firmu založil v roce 1994 Jeff Bezos, který stále stojí v jejím čele. Původně se firma zabývala jen prodejem knih.

O případné stavbě center v České republice dnes firma podle agentury DPA neinformovala. Nábor zaměstnanců pro české logistické centrum za Prahou je ale podle informací serveru Lidovky.cz v plném proudu. (čtěte VÍCE)

Firma plánuje v každém z center v Polsku zaměstnat zhruba 2000 lidí a dalších 3000 přijmout na sezonu. Dvě centra mají stát u Vratislavi a třetí u Poznaně.

Amazon zdůraznil, že nová centra jsou součástí programu na posílení aktivit firmy v Evropě. Amazon si prý vybral Polsko díky jeho geografické poloze, dobré dostupnosti a vysoké zaměstnanecké základně.

Lidovky.cz, ČTK