Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amazon stáhl z prodeje vánoční ozdoby a otvíráky lahví s motivem Osvětimi. Nešlo o první kontroverzní předměty

Vánoční ozdoba s fotkou Osvětimi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční ozdoba s fotkou Osvětimi. | foto: twitter Auschwitz Memorial

PRAHA Internetový obchod Amazon stáhl z nabídky výrobky s motivem Osvětimi. Fotky bývalého nacistického vyhlazovacího tábora tvůrce použil hned na několika produktech, mimo vánočních ozdob například na magnetkách na lednici, otvíráku lahví nebo na podložce pod myš.

Předměty byly součástí série suvenýrů s obrázky různých míst v Polsku včetně Osvětimi. A právě proti prodeji výrobků s fotkami nacistického tábora se ohradili zástupci tamního památníku s tím, že jsou neuctivé.

Kromě vánočních ozdob výrobce nabízel také podložky pod myš, magnetky a...
Ozdoby prodával i internetový obchod Wish.

Prodejce vyrábějící vánoční ozdoby s nákresem nákladního vozu, který jede do Osvětimi, nabízí například i předměty s budovou Genbaku Dome v Hirošimě na místě shození atomové bomby během druhé světové války.

Poté, co Amazon výrobky stáhl, vydalo jeho tiskové oddělení vyjádření, že všichni prodejci musí respektovat pravidla, s nimiž se takové obrázky neslučují. „Budeme řešit produkty porušující naše pravidla, prodejcům bude hrozit i vyřazení jejich účtu z Amazonu,“ řekl mluvčí firmy. Stejné produkty, jako nabízel Amazon, stále prodává také internetový obchod Wish. 

Není to poprvé, co musel americký gigant vyřadit z prodeje nevhodné výrobky – začátkem roku řešil stížnosti na produkty, které měly urážet muslimy. Obchodník nabízel například matrace s odkazem na proroka Mohameda nebo toaletní prkno potištěné textem Koránu.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.