20. června 2014 17:28, aktualizováno  19:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amazon už neusiluje o výstavbu distribučního centra v Brně

Amazon - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amazon - ilustrační foto | foto: MAFRA - František Vlček

BRNO Americký internetový obchod Amazon ustoupil od záměru postavit své distribuční centrum v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa. Firma hledá jiné vhodné místo ve střední a východní Evropě, sdělil její mluvčí pro Česko Karel Taschner. V Dobrovízi u Prahy se distribuční centrum Amazonu začne stavět v krátké době.

"V souvislosti s naším evropským růstem jsme nicméně nadále otevřeni hledání dalších příležitostí v České republice," doplnil Taschner. Amazon sliboval v Brně investici za tři miliardy korun a 1500 pracovních míst. Obyvatelé přilehlých městských částí však měli strach ze zvýšené dopravy, která je podle nich už nyní za hranicí únosnosti.

ČTĚTE VÍCE ZPRÁV O AMAZONU V ČESKU:

Developer CTP Invest lituje, že se Amazon takto rozhodl, nicméně chápe, že to tak je kvůli nejednotnému postoji brněnských zastupitelů. "CTP bude pokračovat v hledání jiných investorů a věřím, že se podaří brzy nějaké najít," sdělil v tiskové zprávě ředitel CTP Remon Vos.

Podle brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD), jehož strana hlasovala pro prodej pozemků developerovi i pro změnu územního plánu, který umožnil v zóně stavět sklady či zařízení pro chemický průmysl, stále nejde o definitivní konec.

Amazon:

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává po celém světě 97 000 lidí.

"Amazon neřekl, že s Brnem nepočítá, ale jen že o něj neusiluje. Smlouva města s CTP je platná do konce roku a nyní musí usilovat investor, tedy CTP a město. Pořád si myslím, že to za to stojí, i když zpráva Amazonu není dobrá," řekl novinářům Onderka.

Šéf brněnských zastupitelů ODS Libor Šťástka, jehož strana hlasovala proti, si myslí něco jiného. "Ukazuje se, že se hlasovalo o Amazonu bez Amazonu a šlo spíše o zájem developera získat městské pozemky," řekl.

Hašek nabízel pozemky u letiště

Stejně jako jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) upozornil na to, že CTP před několika týdny prohlásila, že uvažuje o prodeji české části firmy. A pozemky, které lze v průmyslové zóně využít nejen pro výrobu, ale i pro skladování, mohou mít vyšší cenu než před schválením aktualizace územního plánu. "Celé pochybnosti o kauze to jenom zvyšuje a je otázka, komu město pozemky poskytlo a pro koho schvalovalo změnu územního plánu," doplnil Šťástka. Onderka prohlásil, že o záměru CTP v Česku neví.

Hašek se snažil udržet Amazon v Brně a nabídl mu pozemky u letiště. Zda se o ně Amazon zajímal a jak na tuto nabídku zareagoval, Hašek nikdy neřekl a na tuto otázku neodpověděl ani dnes.

Distribuční centrum Amazonu v německém Grabenu.

Agentura CzechInvest rozhodnutí Amazonu respektuje. "Soustředíme se nyní na zdárnou realizaci projektu v Dobrovízi. Pokud zde bude mít Amazon dobré podmínky k dalšímu rozvoji, mohlo by to do budoucna otevřít dveře ke spolupráci na případných dalších projektech," řekl Ondřej Votruba, pověřený řízením agentury CzechInvest.

Brněnští zastupitelé 20. května schválili aktualizaci územního plánu, čímž stavbu centra umožnili. Amazon ale po předchozích třech nesouhlasech o zastupitelstva s prodejem pozemků pro CTP Invest počátkem dubna oznámil, že s Brnem už nepočítá. Poté ale zástupci firmy ještě jednali s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.

V Dobrovízi u Prahy se developer se samosprávou dohodl. Počet pracovních míst ve zdejším logistickém centru Amazonu má být stejný jako v Brně.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.