11. května 2012 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Američané chtějí do země nalákat víc turistů, kteří budou utrácet

Socha svobody, New York | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha svobody, New York | foto: Shutterstock

NEW YORK Americká vláda chce výrazně zvýšit počet turistů přijíždějících do země. Za deset let by podle ní mělo Spojené státy navštěvovat 100 milionů osob ročně, což by byl proti současnému stavu více než poloviční nárůst. Vyšší počty turistů by znamenaly značnou vzpruhu pro americké hospodářství, podle odhadů by utráceli kolem čtvrt bilionu dolarů (4,9 bilionu korun) ročně.

 Američané v posledních letech podpoře příjezdové turistiky věnují velkou pozornost. Pro ekonomiku země jen těžko se probírající z hluboké recese znamenají zahraniční návštěvníci nejen peníze, ale i pracovní místa a podporu hospodářského růstu. Zároveň posilují exportní bilanci, do níž USA zahraniční návštěvníky zahrnují. Loni se turistika na celkovém vývozu země podílela sedmi procenty.

ČTĚTE TAKÉ:

"Musíme lidem usnadnit návštěvu země, aby mohla dále růst," říká Obama

"Desítky milionů turistů z celého světa přijíždějí každý rok do Ameriky. Zůstávají v našich hotelech, jedí v našich restauracích, navštěvují naše atrakce a pomáhají vytvářet pracovní místa. V čase, kdy mnoho Američanů stále hledá práci, musíme lidem usnadnit návštěvu naší země, aby mohla dále růst," řekl prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu chce, aby se z USA stala turistická destinace číslo jedna.

Spojeným státům se v posledních letech turisty lákat daří. Loni jich přijelo 62,3 milionu, letos jich očekávají 65,4 milionu. Velký podíl na tom mají turisté z Brazílie a Číny, jejichž podíl i útraty výrazně rostou. USA chtějí potenciál těchto zemí dále podchytit. Turisté z těchto rychle rostoucích zemí v průměru během návštěvy USA utratí kolem 5000 dolarů (kolem 100 tisíc korun).

Do USA s prázdnými kufry

USA proto zejména hodlají urychlit vydávání víz pro zájemce o cestu do Spojených států. Pomoci by k tomu mělo celkem 100 nových konzulů, kteří postupně zamíří do Číny a Brazílie. "Zároveň se po celém světě snažíme usnadnit obnovení víz pro návštěvníky s nízkým rizikem," podotkla na setkání se zahraničními novináři Brooke Moppertová z amerického ministerstva zahraničí.

V turistickém ruchu pracuje v USA 7,5 milionu lidí

Zahraniční návštěvníci v současnosti dávají v USA práci zhruba 1,2 milionu lidí. Celkem v turistickém ruchu v zemi pracuje asi 7,5 milionu lidí a například v roce 2010 se odvětví na hrubém domácím produktu země podílelo 2,7 procenta.

Zahraniční turisty do Spojených států kromě jiného láká i výhodný kurz dolaru, díky němuž jsou návštěvy země také příležitostí k výhodným nákupům. I z Česka například do New Yorku míří turisté s prázdnými kufry, které naplní až na místě. Letos zatím podle amerického ministerstva obchodu přijelo do USA z České republiky o 17,9 procenta více lidí než loni. Češi od roku 2008 nepotřebují pro cesty do Spojených států víza. Místo toho se registrují na internetu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz