Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Američané dovolují kritizovat nadřízené na Facebooku

Facebook - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační foto. | foto: Thierry RogeReuters

PRAHA/NEW YORK Američanům by prý jejich zaměstnavatelé neměli bránit v kritice nadřízených na Facebooku. Pokud je kvůli tomu firma propustí, činí tak zřejmě v rozporu se zákony. Vyplývá to z případu, jejž nyní řeší Národní úřad pro pracovní vztahy (NLRB).

Informoval o tom deník The New York Times. Podle něj úřad v souvislosti s Facebookem vystoupil na obranu zaměstnance vůbec poprvé.

Úřad nedávno podal stížnost na společnost American Medical Response (AMR) provozující rychlou záchrannou službu v Connecticutu za to, že propustila pracovnici kritizující nadřízeného na Facebooku. Kritika šéfů na sociálních sítích je podle NLRB obecně přijatelná, protože zaměstnanci mají právo vyjadřovat se k podmínkám na pracovišti.

"Je to docela jasný případ. Pracovníci spolu mohou probírat pracovní podmínky, v tomto případě svého nadřízeného. Je jedno, jestli se tak děje u stojanu s vodou anebo na Facebooku," podotkl Lafe Solomon z úřadu. Něco jiného by podle něj bylo, pokud by zaměstnanec na sociální síti kritizoval svého šéfa při rozhovoru s někým, kdo ve firmě nepracuje. Pak by se na něj zákonná ochrana vztahovat nemusela.

Čtěte více :

V případě propuštěné zaměstnankyně AMR Dawnmarie Souzové ale podle amerického úřadu taková pochybnost neexistuje. Žena si na Facebooku utahovala ze svého šéfa Jonathan Kreisberga, který si stěžoval na její práci. Použila přitom i vulgární výrazy a mimo jiné naznačila, že to Kreisberg nemá v hlavě v pořádku. Souzovou poté souhlasnými komentáři podpořili její spolupracovníci.

Firma propuštění hájí tím, že jeho příčinou bylo mnoho vážných stížností na chování Souzové. Facebook tak prý nebyl jediným důvodem, proč žena musela opustit práci. "Věříme nicméně, že urážlivá vyjádření vůči spolupracovníkům nebyla společnou aktivitou chráněnou federálními zákony," uvedla společnost ve vyjádření.

Případem se nyní bude zabývat soud, první slyšení chystá na leden. Americká advokátní kancelář Morgan, Lewis & Bockius ale již nyní vybídla zaměstnavatele, aby upravili svá pravidla pro komunikaci na internetu, pokud by lidem bránila vyjadřovat se k jejich práci. Kancelář se specializuje na pracovní právo a zastupuje stovky firem.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...