12. ledna 2012 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Američané koupili známky Budweiser Bier

Etiketa pivní láhve měšťanského pivovaru Budweiser. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Etiketa pivní láhve měšťanského pivovaru Budweiser. |

PRAHA Americká pivovarnická společnost Anheuser-Busch koupila firmu Budějovický měšťanský pivovar a dostala se tak k části jejích registrovaných ochranných známek s názvem Budweiser Bier.

Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN). Američané si tím zároveň otevírají cestu k případné privatizaci čtvrtého největšího producenta piva v Česku - národního podniku Budějovický Budvar.

ČTĚTE TAKÉ:

Měšťanský pivovar, který patří v Česku k menším producentům, Američané podle listu koupili od společnosti Harvestor. V ní je akcionářem František Savov, podnikatel spojený s nevýhodnými prodeji někdejšího svazáckého majetku. Ovládá mimo jiné i knižní vydavatelství Mladá fronta.

Detaily transakce, včetně prodejní ceny, jsou předmětem obchodního tajemství, řekl HN Michal Donath, mediální zástupce Savova a Pivovaru Samson.

Harvestor nejprve rozdělil měšťanský pivovar na samostatnou firmu Pivovar Samson, na kterou přešel majetek, technologie i zaměstnanci původního pivovaru a která nadále patří Harvestoru. Ve zbytkové části společnosti, kterou následně koupili Američané, zůstaly ochranné známky a nevelké pozemky se zdrojem vody, píšou HN.

Zůstane označení piv?

Zatím není jasné, za jakých podmínek a zda vůbec bude moci nyní Pivovar Samson dál prodávat svá piva s označením Samson a zároveň Budweiser Bier. Donath uvedl, že celá transakce souvisí s plánovanou zahraniční expanzí pivovaru.

Podle ředitele Budvaru Jiřího Bočka je z transakce patrné, že Anheuser-Busch nebude v ČR vařit pivo, ale jde mu především o kontrolu duševního vlastnictví.

Dlouhý boj o značku

Budějovický Budvar byl založen v roce 1895 v Českých Budějovicích, německy Budweis. Anheuser-Busch začal pivo s názvem Budweiser vařit roku 1876. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny jako je Bud více než sto let. Většina sporů je z nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.

Označení Budweiser používá nejen měšťanský pivovar, ale ve světě ještě častěji Budvar. Oba pivovary se se společností Anheuser-Busch, která je od roku 2008 součástí největší světové pivovarnické společnosti Inbev, o název Budweiser soudí již téměř 34 let.

Budvar a někdejší Budějovický měšťanský pivovar vedou s Američany o označení Budweiser více než stovku sporů. Prodej malého pivovaru může podle lidí z branže posílit šance Američanů při budoucí privatizaci Budvaru a přispět k prosazení zájmů Anheuseru, tedy jeho expanzi na trzích, kde dosud s budějovickými pivovary soupeří, napsaly dnešní HN.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!