Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Američané zničí farmářské trhy, burcuje Keller. Hloupost, míní expert

Sociolog Jan Keller. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sociolog Jan Keller. | foto: ČTK

PRAHA Lídr kandidátky ČSSD do evropského parlamentu Jan Keller na svých setkáních s voliči varuje před vyjednáváním o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Podle něj chtějí Američané zamezit pořádání farmářských trhů, protože jsou trnem v oku „nadnárodním potravinovým řetězcům“. Podle experta na zemědělskou politiku Petra Havla je to však nesmysl.

Transatlantická zóna volného obchodu, kterou se od loňska zabývají vyjednávači EU a USA, se stala tématem předvolební kampaně ČSSD zejména kvůli dovozu potravin a kontrole maloobchodních řetězců.

Sociolog Keller přišel také s kuriózní obavou o budoucnost farmářských trhů, jejichž obliba v Česku roste. V západní Evropě a Spojených státech jsou přitom podobné akce léta běžnou součástí městského života.

ČTĚTE TAKÉ:

„Farmářské trhy jsou konkurencí velkým nadnárodním potravinovým řetězcům, zvýhodňují lokalitu. A oni (Američané – pozn. red.) chtějí pod heslem rovné soutěže a rovných podmínek omezit farmářské trhy, aby mohly supermarkety a obchodní řetězce lifrovat svoje zboží o to jednodušeji a bez konkurence farmářských trhů,“ uvedl Keller pro deník Právo.

Temný scénář pro farmářské trhy sice vystrašil jejich pořadatele, ti však zároveň nad podobné vize nevidí jako reálnou hrozbu. „Jestli je to pravda a EU takovou smlouvu s USA uzavře, pak je to nepochybně obrovský krok zpět do prehistorie našich moderních dějin a jsem přesvědčen, že je realizace takové dohody téměř nemožná,“ řekl serveru Lidovky.cz Jiří Sedláček, který organizuje trhy na pražské Náplavce, náměstí Jiřího z Poděbrad.

Anketa

Obáváte se, že by dohoda EU a USA ohrozila farmářské trhy v Česku?

Ano, americké korporace mají obrovský vliv. 634
Ne, je to jen strašení. 2895
Nevím, neumím to posoudit. 103

„Připadá mi to nepravděpodobné, protože v USA fungují farmářské trhy velmi dobře jak ve 'farmářských' státech, tak i v megapolích i v samotném New Yorku. Mají v USA dlouhou tradici. Pokud by tamní 'řetězce' chtěly něco takového principiálně likvidovat, tak by začaly asi především doma,“ dodává Sedláček.

Předvolební hloupost

Obavy z konce farmářských trhů vyvrací i zemědělský analytik a publicista Petr Havel. „Je to naprostá hloupost. Pan Keller se chce pouze zviditelnit před volbami do evropského parlamentu. A to klasickými frázemi o tom, jak nás Američani zničí,“ uvedl Havel pro server Lidovky.cz.

Na plánované dohodě mezi velmocemi podle něj vydělá zejména evropský spotřebitel, jemuž se zlevní dovážené produkty a těm domácím vznikne potřebná konkurence.

„Zatím platí jen malé obchodní dohody. Vedle cel a kontrol potravin jde i o další praktické věci – například dovoz komponentů na krmivo pro hospodářská zvířata. Například u sóji je Evropa nesoběstačná a musí dovážet. Do toho zasahují odpůrci geneticky modifikovaných plodin, kteří vyjednávání pečlivě sledují. Jde zejména o podmínky rozšíření vzájemného obchodu, který by byl prospěšný pro obě strany,“ uzavírá Havel.

Volný obchod mezi USA a EU

Vyjednávání o zóně volného obchodu zahájil loni předseda Evropské komise José Barroso. Evropská unie si od bezcelní unie slibuje hospodářský růst a rozvoj globálních obchodních pravidel.

Srovnání běžného a geneticky upraveného lososa

Srovnání běžného a geneticky upraveného lososa

"Nebude to snadné," připustil před rokem Barroso. V oblasti zemědělství proti sobě stojí silné farmářské lobby jak v EU tak Spojených státech. Mezi třecí plochy patří tradičně geneticky upravené potraviny či otázka geografického označení lokálních produktů.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!