14. prosince 2016 21:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americká centrální banka po roce opět zvýšila úroky

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká centrální banka (Fed) po roce opět zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,5 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizovala rychlejší tempo zvyšování úroků v příštím roce.

Středeční zvýšení základní sazby Fedu je v souladu s očekáváním analytiků a odráží solidní stav americké ekonomiky a vyhlídky na růst inflace. Krok Fedu povede k mírnému nárůstu úroků u některých úvěrů, napsala agentura AP.

Fed nyní předpokládá, že v příštím roce přikročí ke třem zvýšením úrokových sazeb, zatímco dříve počítal pouze se dvěma zvýšeními. Finanční trhy nyní čekají na tiskovou konferenci šéfky Fedu Janet Yellenové.

Loni v prosinci Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let. Před tímto krokem banka základní sazbu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držela po sedm let na rekordním minimu 0,0 až 0,25 procenta.

Hrubý domácí produkt Spojených států se v letošním třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 3,2 procenta. Dosáhl tak nejrychlejšího tempa růstu za poslední dva roky.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)