27. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americká ekonomika se staví na nohy, konec krize je ale v nedohlednu

Lidé v USA oslavují smrt teroristy Usáma bin Ládina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v USA oslavují smrt teroristy Usáma bin Ládina | foto: ČTK

WASHINTON Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila růst v přepočtu na celý rok na rovná dvě procenta. Ukázal to první rychlý odhad, který zveřejnilo tamní ministerstvo obchodu. Za rychlejším růstem jsou především výdaje na obranu a vyšší výdaje spotřebitelů. O čtvrtletí dříve činil růst hrubého domácího produktu 1,3 procenta.

Data o vývoji HDP jsou poslední klíčovou statistikou, která vychází před prezidentskými volbami. V nich je stav ekonomiky jedním z hlavních témat.

Američané budou vybírat prezidenta už za 10 dnů a velkou šanci na úspěch má ve volbách vyzyvatel nynějšího demokratického prezidenta Baracka Obamy republikán Mitt Romney.

ČTĚTE TAKÉ:

Předběžná čísla o růstu HDP za třetí čtvrtletí jsou mírně lepší, než se čekalo. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že růst zrychlí na 1,9 procenta.

"Rozhodně to vypadá velmi dobře. Nahrává to jak globální ekonomice, tak té americké. A co je ještě důležitější: do budoucna by to mělo pomoci i tvorbě zisků, což by se mělo odrazit ve vyšších cenách akcií," poznamenal šéf investiční společnosti Sarhan Capital Adam Sarhan.

Optimistické odhady hrají do karet Obamovi

Zrychlení hospodářského růstu, byť jsou čísla zatím jen předběžná, může Obamovi pomoci si na poslední chvíli vylepšit image. Podle pozorovatelů je téměř jisté, že prezident nejnovější statistiku použije jako argument, že se americká ekonomika zvolna staví na nohy.

Navzdory zlepšení ale růst americké ekonomiky zůstává příliš pomalý na to, aby pomohl zlepšit situaci na trhu práce. Od začátku roku navíc ekonomika roste průměrným ročním tempem pouze 1,74 procenta, zatímco před rokem to bylo 1,8 procenta. Tento fakt zase nahrává Romneymu.

Ekonomové se většinou shodují, že pokud se má začít snižovat nezaměstnanost, musela by ekonomika růst tempem alespoň 2,5 procenta.

Míra nezaměstnanosti v září sice klesla na 7,8 procenta, což bylo nejméně od začátku roku 2009, statistiku ale deformuje fakt, že část lidí už přestala práci hledat. Do budoucna bude tedy klíčové, kolik nových pracovních míst budou zaměstnavatelé vytvářet.

V rychlejším růstu největší ekonomice světa brání první pokles vývozu za více než tři roky. Investice v podnikatelské sféře se prakticky nezměnily, ať už jde o investice do výrobních prostředků, anebo do softwaru.

Práce je stále málo

Od konce recese v období let 2007 až 2009 ekonomika čelí řadě problémů; vysokými cenami pohonných hmot počínaje a dopady dluhové krize v Evropě konče. Navíc se blíží konec roku a s ním takzvaný "fiskální útes", jak se v USA říká hrozbě rozpočtového provizoria. Ekonomika má problém dostat se s růstem nad dvě procenta a stále je v ní zhruba o 4,5 milionu pracovních míst méně, než na začátku globální krize.

Futures na americké akcie před zveřejním zprávy o vývoji HDP naznačovaly hluboký propad, až se trhy otevřou. Na nadějnou statistiku ale zareagovaly příznivě a zhruba deset minut před začátkem obchodování téměř všechny ztráty smazaly. Dolar k japonskému jenu smazal ztráty, naopak vůči euru oslabil a dostal se na zhruba 1,2925 USD.

Lidovky.cz, ČTK