3. března 2011 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americká komise se chce podívat na extravagantní bonusy bankéřů

Bankéř (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankéř (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Americká Komise pro cenné papíry (SEC) se chce zaměřit na bonusy bankéřů. V hledáčku má především extravagantní prémie, které podle některých názorů přispěly k riskantnímu chování bank před nedávnou finanční krizí. Záměr komise má ve Spojených státech podporu demokratů, republikáni jej ale kritizují. Není tak jasné, za se jej SEC podaří prosadit. Informoval o tom ve čtvrtek deník The New York Times.

Pokud by se tak stalo, musely by firmy na Wall Streetu komisi vůbec poprvé poskytovat detailní popisy bonusů. SEC by poté mohla zakázat jakékoliv prémie, které by jí přišly nepřiměřené. Pravidlo by se týkalo jak vrcholových manažerů finančních institucí, tak stovek jejich podřízených, jejichž platy obsahují motivační složku.

Podle republikánů by omezení zmenšilo kvalitu zaměstnanců 

The New York Times podotýkají, že krok odráží "nesmírnou roli, které finanční instituce hrají v ekonomice. Kontrola odměn v nich vládou je podle listu sice velmi neobvyklá, velké banky ale na druhou stranu představují systémové riziko pro hospodářství a v roce 2008 ekonomiku přivedly na okraj katastrofy.

Bankéř - ilustrační foto.

Pro návrh ve středu hlasovali tři členové SEC za demokratickou stranu, dva republikánští zástupci byli naopak proti. Podle jednoho z republikánů, Troye Paredese, není komise zařízena na to, aby předepisovala pravidla pro odměny jednotlivců. Případná omezení by prý zabránila finančním firmám najímat špičkové zaměstnance.

V odvětví samotném záměr SEC vyvolal smíšené reakce. Zástupkyně neziskové organizace Rada institucionálních investorů (Council of Institutional Investors) Amy Borrusová uvedla, že krok by mohl přinést do bank větší opatrnost. Manažer fondu Burnham Financial Securities vlastnícího podíly v několika velkých bankách Anton Schutz považuje návrh za extrémní.

Platy se vracejí na předkrizovou úroveň

Americká vláda již během finanční krize jmenovala zvláštního úředníka, který dohlížel na platy v bankách a automobilkách, jež obdržely pomoc z peněz daňových poplatníků. Krok tehdy vzbudil zděšení manažerů. V současnosti je ale toto opatření minulostí a platy na Wall Streetu se začínají vracet na předkrizové úrovně.

V loňském roce tam mzdy celkem vzrostly o šest procent. Banky a další finanční firmy ale na rozdíl od minulosti své zaměstnance tolik neodměňují penězi, spíše akciemi a dalšími formami kompenzace vyplácenými v budoucnosti.

Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem

Podle navržených pravidel by se nyní pod drobnohledem SEC ocitly firmy, které spravují nejméně jednu miliardu dolarů. Jednou ročně by musely odevzdat zprávu o svých bonusech, komise by zamítla ty, které by považovala za nepřiměřené.

Bankéři z největších bank by dostali bonusy později

Společnosti, jež spravují přes 50 miliard dolarů, jako banky Goldman Sachs či JPMorgan Chase by pak čelily ještě přísnějším podmínkám. Výplata poloviny bonusů jejich by se musela odložit o tři roky. Pokud by banka během této lhůty zaznamenala ztráty, odměny by se nevyplácely.

SEC nyní nová pravidla předložila k veřejné diskusi, která bude trvat 45 dní. Pak bude komise hlasovat o jejich definitivní verzi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!