29. května 2009 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americká měna oslabuje, dolar už stojí méně než 19 korun

Americký dvacetidolar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký dvacetidolar. | foto: ČTK

PRAHA Koruna v závěru dnešního obchodování posiluje na hranici 19 Kč/USD, což představuje pětiměsíční maximum vůči americké měně, vyplývá z informací serveru Patria Online. Vůči euru česká měna oslabuje na 26,89 Kč/EUR.

Vůči euru česká měna oslabila o deset haléřů na 26,90 Kč/EUR. Během dne přitom pozitivní nálada na akciových trzích pomohla koruně až na 26,77 Kč/EUR, své zisky ale koruna neudržela, poznamenal Jiří Škop z Komerční banky. Výraznějšího posílení se během dne dočkal také polský zlotý i maďarský forint.

Americká ekonomika se podle opravených údajů v prvním čtvrtletí propadla o 5,7 procenta. Revize zůstala pod očekáváním analytiků, kteří předpokládali 5,5procentní pokles v prvním čtvrtletí. Výsledky přesto signalizují zmírňování ekonomická krize.

Ekonomové věří, že americké hospodářství začne brzy projevovat známky oživení. Podle průzkumu Národního sdružení podnikových ekonomů (NABE) většina expertů předpokládá, že krize v USA skončí ještě letos. Shoduje se s nimi i šéf centrální banky USA (Fed) Ben Bernanke. Obavy ale zvýrazňuje růst nezaměstnanosti, která nyní dosahuje téměř devíti procent a je nejvyšší za posledních 25 let.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.