Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americká studie: Češi nedosahují ani dvou třetin produktivity práce v Unii

Největší nevýhodou Česka v porovnání s evropským průměrem je nízká produktivita práce a poměrně nízká vzdělanost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší nevýhodou Česka v porovnání s evropským průměrem je nízká produktivita práce a poměrně nízká vzdělanost. | foto: Shutterstock

PRAHA Největší nevýhodou Česka v porovnání s evropským průměrem je nízká produktivita práce a poměrně nízká vzdělanost. V porovnání se zbytkem Unie naopak vynikáme kvalitní infrastrukturou. Vyplývá to ze Zprávy o české konkurenceschopnosti, kterou vypracovala Americká obchodní komora, a kterou zveřejnily Hospodářské noviny.

Zaměstnanci českých podniků tráví na pracovišti více času, než je evropský průměr, výsledek jejich snažení tomu ale neodpovídá. Produktivita práce nedosahuje ani dvou třetin průměru EU. Podle Američanů je ale v Česku i nedostatek vysokoškolsky vzdělaných pracovníků, jejichž počet je 53 procent pod evropským průměrem.

Na druhou stranu výhody země Zpráva vidí v relativně husté infrastruktuře. V délce silničních cest na kilometr čtvereční krajiny a v poměru k počtu obyvatel Česko převyšuje průměr EU o 73 procent, v délce železničních kolejí dokonce o 252 procent.

V celkovém hodnocení se Česko umístilo i přes nízkou produktivitu poměrně dobře, je jen jedno procento pod evropským průměrem. Například Slovensko je na tom ještě o trochu lépe, v rámci EU odpovídá přesně průměru.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

Majoritní vlastník PPF Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Majoritní vlastník PPF Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Majoritní vlastník PPF Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...