Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americká vláda prodá majetek z doby krize za miliardy

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká vláda plánuje prodat majetek za miliardy dolarů zahrnující bankovní akcie či problémové hypoteční cenné papíry, který získala v době vypuknutí finanční krize před čtyřmi lety.

Píše o tom americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na investory a vládní úředníky.

Stovky miliard na stabilizaci

Americká vláda v roce 2008 vložila stovky miliard dolarů do podpory stabilizace ekonomiky. Za své kroky si vysloužila jak pochvalu, tak kritiku, protože záchrana šla na úkor daňových poplatníků. Některé investice zvýšily svoji hodnotu, u jiných však hodnota klesla, píše list.

V příštích měsících by vláda měla prodat nebo si nechat splatit cenné papíry s nominální hodnotou 29 miliard dolarů (601,6 miliardy korun). Daňovým poplatníkům by však podle listu měl prodej přinést jen něco více než 15 miliard dolarů, protože některé cenné papíry zřejmě budou muset být prodány se slevou.

Vláda už prodala akcie ve 20 bankách

Mezi prodávaným majetkem by měly být prioritní akcie 300 malých a středně velkých bank, které v době krize dostaly finanční injekci od ministerstva financí. Vláda již na počátku roku prodala akcie ve zhruba 20 bankách.

Minulý měsíc poznamenala, že akcie většiny zbývajících bank by mohly být prodány při hromadné aukci na podzim, pokud banky nepředloží plány, jak je chtějí splatit, nebo neoznačí investora, který je koupí.

'Prodej je pokračováním postupného procesu'

Náměstek ministra financí pro finanční stabilitu Timothy Massad deníku řekl, že prodej je "pokračováním postupného procesu, na kterém pracujeme již nějakou dobu". Dodal, že ministerstvo jedná s bankami o celém procesu a chce prodej učinit takovým způsobem, který by zaručil daňovým poplatníkům nejvyšší výnos.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo napumpovalo do 700 bank prostřednictvím programu pomoci TARP 245 miliard dolarů. Nyní mu zbývá ještě získat od 322 bank zhruba 11 miliard dolarů.

Investoři se ve Wall Street Journal staví k rozhodnutí vlády různě. Část z nich se domnívá, že vláda by udělala lépe, kdyby si majetek ještě ponechala. Jiní však poukazují na to, že poslední aukce, které uspořádala centrální banka USA (Fed) a ministerstvo financí, se setkaly se silnou odezvou. Ministerstvo i Fed při dosavadních aukcích cenných papírů vždy prodaly za vyšší cenu, než kterou stanovily za minimální, dodává list.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

1+kk s balkonem
1+kk s balkonem

Třída Míru, Beroun - Beroun-Město
10 000 Kč/měsíc