Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americká vláda výrazně srazila platy manažerů sedmi velkých firem

Bank of America | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bank of America | foto: LUCAS JACKSONReuters

WASHINGTON Celkové odměny vedoucích pracovníků sedmi velkých státem zachráněných firem v USA se sníží o více než polovinu a platy v hotovosti budou proti loňsku nižší o více než 90 procent. Rozhodl o tom prezidentův pověřenec pro firemní platy, takzvaný "platový car" Kenneth Feinberg. Washington tím reaguje na pobouření veřejnosti nad vysokými odměnami zejména ve finančním sektoru, který díky vládní pomoci překonal těžkou krizi.

Feinberg nařídil radikální zkrácení manažerských platů bankám Citigroup a Bank of America, pojišťovně AIG a automobilkám General Motors a Chrysler spolu s jejich finančními pobočkami. Firmy budou muset snížit platy a celkové odměny svých 25 nejlépe placených vedoucích pracovníků. Feinberg také nařídil, aby většina platů šla manažerům ve formě dlouhodobě držených firemních akcií.

Reakce na veřejné pobouření
Feinberg přiznal, že jeho krok byl reakcí na rozhořčení veřejnosti nad platy ve velkých firmách. "Jsem mimořádně citlivý na veřejné pobouření," řekl "car" novinářům. Dodal, že plány odměn, které mu firmy předložily, nebyly do jednoho "v souladu se zájmy veřejnosti".

Prezident Barack Obama Feinbergův plán ještě před jeho oznámením přivítal a řekl, že ho uráží, když slyší o vysokých prémiích u státem zachraňovaných firem. Dodal však, že je nutné udělat ještě více. Ministr financí Timothy Geithner však upozornil, že rozhodnutí udržuje rovnováhu mezi nutností omezit nadměrné odměny a potřebou zachování silného managementu u firem, které se musí vymanit z krize.

Celková snížení

Letošní peněžní platy 25 manažerů AIG tak podle nařízení klesnou o 91 procent a jejich celková přímá kompenzace se sníží o 58 procent. U Citigroup bude sníženi činit 96, respektive 70 procent a u General Motors 31 a 20 procent.

Feinbergovo nařízení bude platit hlavně pro listopad a prosinec. V těchto měsících se určují prémie za celý rok, které zejména ve finančním sektoru tvoří hlavní část celkových odměn.

Vláda nebude požadovat vrácení odměn, které již byly letos vyplaceny.

Platová omezení budou platit i pro příští rok
Snížené platy však budou základem pro rozhodování o odměnách v roce 2010, řekl Feinberg. Manažeři budou podrobeni platovým omezením, dokud jejich firmy budou čerpat podporu z vládního fondu na záchranu finančního sektoru, který vznikl loni v celkové sumě 700 miliard dolarů. Řada zdravějších bank tuto podporu již vrátila, zejména proto, aby nebyla svázána platovými limity, kvůli nimž by mohly ztratit nejlepší zaměstnance.

Drakonické, ale u veřejnosti populární zásahy proti platům manažerů přijala vláda brzy poté, co řada bank oznámila vysoké manažerské bonusy. Zprávy o nich v posledních dnech zvýšily napětí mezi Bílým domem a Wall Streetem.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!