27. prosince 2013 8:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americké akcie díky vánočním tržbám lámou rekordy

Růst akcií, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst akcií, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Americké akciové trhy ve čtvrtek v první den obchodování po vánoční pauze stouply a navázaly na sérii rekordů v předvánočním období. Trhy podpořily dobré zprávy o tržbách obchodníků.

Dow Jonesův index ve čtvrtek v závěru obchodování přidal 0,75 procenta na 16.479,88 bodu, a pošesté za sebou tak dosáhl rekordní hodnoty. Index Standard & Poor's 500 vykázal růst o 0,47 procenta na 1842,02 bodu a také se dostal na nový rekord. Index technologického trhu Nasdaq Composite Index stoupl o 0,28 procenta na 4167,18 bodu.

Většina trhů po celém světě byla ve čtvrtek kvůli vánočním oslavám uzavřena. Americkým akciím pomohly k růstu údaje společnosti MasterCard Advisors SpendingPulse, podle kterých tržby obchodníků během období svátků v USA stouply rychleji než loni. V období od 1. listopadu do 24. prosince se zvýšily o 2,3 procenta oproti růstu o 0,7 procenta ve stejném období loni. Letos přitom panovaly obavy, že tržby během svátků budou nejhorší od roku 2008. Podle MasterCard Advisors měla nejlepší odbyt klenotnictví.

ČTĚTE TAKÉ

"Pro obchodníky to doopravdy byly veselé Vánoce," sdělila podle Reuters Sarah Quinlanová z MasterCard Advisors.

Na devizových trzích se dnes japonský jen k americkému dolaru i k euru pohyboval v blízkosti nejnižších hodnot za pět let. Japonskou měnu, která je v dobách zvýšeného napětí na trzích považována za bezpečnou investici, poslal dolů větší zájem obchodníků o rizikovější investice.

Dolar k jenu stoupl až na 105,05 JPY, později ale jeho kurz klesl a pohyboval se kolem 104,8 JPY. Euro k jenu dnes ráno SEČ posilovalo zhruba o 0,3 procenta na 143,96 JPY.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!