24. prosince 2013 21:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Že by Santa Claus? Americké akcie stouply na nové rekordy

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

NEW YORK Americké akcie na konci úterního zkráceného obchodování stouply na nový rekord. Trhy podpořila zpráva, podle které podniky ve Spojených státech vkládaly peníze zpět do byznysu nejrychleji od ledna. Obchodování na Wall Street skončilo dřív kvůli oslavám Vánoc. Ve středu budou americké akciové trhy zavřené ze stejných důvodů.

Dow Jonesův index v závěru dne newyorského obchodování v 19:00 SEČ vzrostl o 0,39 procenta na 16.357,55 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,29 procenta na 1833,32 bodu. Pro oba indexy jde o rekordní závěrečnou hodnotu, na nové rekordy se ale vyšplhaly i v průběhu obchodování.

Index Dow Jones se na novou historicky nejvyšší hodnotu dostal pátý den v řadě. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4155,41 bodu s přírůstkem 0,16 procenta.

Trhy podpořila americká vládní zpráva, podle které zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v listopadu vzrostly o 3,5 procenta, rychleji, než předpokládali ekonomové. V kategorii, která sleduje plánované investice podniků do kapitálových statků, činil nárůst 4,5 procenta, nejvíce od ledna, informovala agentura AP.

Na devizových trzích dolar zamířil vzhůru po dvou dnech ztrát. Vůči japonskému jenu přidával zhruba 0,1 procenta na 104,30 JPY, a pohyboval se tak nedaleko pětiletého maxima, na které se k japonské měně dostal v pátek. Euro k dolaru klesalo o 0,12 procenta na 1,3676 USD. Dolarový index, který sleduje výkonnost dolaru ke koši šesti hlavních zahraničních měn, přidával 0,1 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?