6. července 2012 22:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší ekonomika světa ztrácí tempo, americké akcie oslabily

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Americké akcie zakončily týden poklesem, který byl z větší části reakcí na horší statistiku z tamního trhu práce. Potvrdilo se tak, že největší ekonomika světa ztrácí tempo a možná se dočká i třetí vlny takzvaného kvantitativního uvolňování.

Na devizových trzích znovu oslabovalo euro, které se vůči dolaru dostalo na nové minimum za poslední dva roky. Dow Jonesův index odepsal 124,20 bodu a obchodní den uzavřel slabší o 0,96 procenta na hodnotě 12 772,47 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,94 procenta na 1354,68 bodu, zatímco index Nasdaq Composite spadl dokonce o 1,30 procenta na 2937,33 bodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Dnešní ztráta smazala celý zisk, který Dow Jonesův index vytvořil od začátku týdne. Během dne byly ztráty výraznější a z třicetičlenné báze Dow Jonesova indexu byla v zisku jen jedna emise, a to McDonald's. Později indexy ztráty zmírnily, takže se ziskem obchodování zakončilo pět emisí, vedle McDonald's ještě Home Depot, AT&T, Verizon Communications a Wal-Mart Stores.

Za celý týden Dow Jonesův index odepsal 0,84 procenta, zatímco index S&P 500 klesl o 0,55 procenta. V zisku, i když jen mírném, se navzdory dnešnímu hlubokému propadu v týdenním srovnání udržel pouze index Nasdaq. Ten si připsal 0,08 procenta.

Americká ekonomika v červnu vytvořila jen asi 80 000 pracovních míst, zatímco na trhu se v průměru počítalo se zhruba 90 000 místy. Díky poměrně dobré statistice z předchozího dne ale byly některé odhady mnohem příznivější, část analytiků předpovídala, že vznikne až 130 000 míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na 8,2 procenta.

Trh práce rozhodne o Obamovi

Horší čísla z amerického trhu práce přicházejí už tři měsíce a podle analytiků by právě ekonomika mohla být jedním z hlavních témat, která rozhodnou, zda prezident Barack Obama v nadcházejících volbách obhájí svůj úřad.

"Trh se skutečně zaměřuje na čísla z ekonomiky, která byla horší, než se čekalo. Trh proto klesal celý den," podotkl hlavní makléř investiční společnosti The Williams Capital Stephen Carl. Americká centrální banka se podle něj k ničemu zásadnímu zatím zřejmě nechystá, později by ale nějaký významný krok učinit mohla.

Na devizových trzích znovu klesalo euro, které se vůči dolaru propadlo až na 1,2264 USD. Tak nízko bylo naposledy v červenci 2010. Později měna část ztrát smazala a prodávala se za 1,2282 USD. Za celý den tak ztrácela 0,9 procenta, za týden euro odepsalo více než tři procenta. K australskému a novozélandskému dolaru je euro v blízkosti rekordního minima.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Naopak americký dolar zpevňoval k většině světových měn, ke švýcarskému franku vystoupil na 0,9770 CHF, což je nejvyšší kurz za rok a půl. Vůči japonskému jenu ale dolar klesl o 0,3 procenta na 79,67 JPY, odpoutal se ale od denního minima.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
QA ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč