15. srpna 2014 8:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americké akcie pokračovaly v růstu, pomohla jim Putinova slova

Newyorská burza (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza (ilustrační foto). | foto: Reuters

NEW YORK Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly druhý den za sebou ve svižném růstu. Investory povzbudila smířlivá vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, která přispěla ke zmírnění obav z eskalace konfliktu na Ukrajině. Nadějný vývoj v zahraničí převážil nad dalšími nepřesvědčivými údaji z domácí ekonomiky i z Evropy.

Dow Jonesův index v závěru získal 0,37 procenta na 16.713,58 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 0,43 procenta na 1955,18 bodu a totožným tempem stoupl i index technologického trhu Nasdaq, který uzavřel na rovných 4453 bodech.

Putin v projevu na mimořádném zasedání vlády na Krymu prohlásil, že Rusko udělá vše pro to, aby zastavilo krveprolití na východní Ukrajině. Řekl také, že Rusové se musí "mobilizovat" ve prospěch své vlasti a nikoli pro konflikt s okolním světem. Prezidentův projev hodnotili západní komentátoři jako umírněný a smířlivý.´

ČTĚTE TAKÉ:

Po středečních údajích o zastavení růstu maloobchodních tržeb přišla ve čtvrtek z americké ekonomiky další rozpačitá zpráva. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden stoupl více, než se čekalo. Náladu investorů na akciových trzích podkopaly i údaje o poklesu německé ekonomiky za druhé čtvrtletí a stagnaci eurozóny jako celku.

  • Dolar proti euru klesl během dne k úrovni 1,34 USD z počátečního maxima 1,3348 USD, nakonec ale skončil beze změny na 1,3367 USD.
  • Proti japonskému jenu americká měna posílila o 0,1 procenta na 102,47 JPY.

Kurz dolaru na devizovém trhu nakonec smazal průběžné ztráty. Americkou měnu podpořil pokračující růst akcií na Wall Street a uvolňování napětí na Ukrajině a Blízkém východě. Euro během dne oživilo vůči dolaru z počátečního minima za téměř devět měsíců díky tomu, že eurozóna se ve druhém čtvrtletí těsně vyhnula poklesu.

Lidovky.cz, ČTK