Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americké rodiny dostanou finanční pomoc od státu. Balíček rozpočtových opatření je ve výši 2 bilionů dolarů

Americký prezident Donald Trump sleduje koordinátorku Bílého domu pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump sleduje koordinátorku Bílého domu pro... | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Americká vláda a opozice konečně nalezly shodu na balíčku rozpočtových opatření, který má pomoci americké ekonomice sužované pandemií koronaviru. Jeho hodnota by se měla pohybovat kolem dvou bilionů dolarů (asi 51 bilionů korun).

„Balíček cílí zejména na malé a střední podniky. Jedním z klíčových bodů programu bude i poskytnutí přímých plateb americkým domácnostem,“ řekl serveru Lidovky.cz portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. „Na přesné parametry programu se zatím čeká. Platby pro domácnosti by měly dosáhnout 1200 dolarů pro dospělého a 500 dolarů na dítě. U lidí s ročním příjmem přes 75 tisíc dolarů nebo páru s příjmem přes 150 tisíc budou dávky kráceny. Platby se netýkají lidí s ročními příjmy nad 99 tisíc,“ upřesnil.

Přímá finanční podpora má pomoci zabránit ochromení soukromé spotřeby. Ta je ve Spojených státech dlouhodobě hlavním tahounem hospodářského růstu. Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda dodal, že pomoc je adresována i městům a jednotlivým státům. Odsouhlasení opatření oběma komorami amerického Kongresu by podle něj mělo být formalitou.

Trhy šly nahoru

Zpráva o blížící se shodě, která ještě před dokončením jednání ministra financí Steva Mnuchina a lídra demokratických senátorů Chucka Schumera unikla do kuloárů, zvedla v úterý náladu trhům po celém světě. Americký burzovní index Dow Jones vzrostl o 11,37 procenta, což je podle agentur největší jednodenní růst od roku 1933, kdy skončila takzvaná velká deprese. Hlavní index japonské burzy Nikkei 225 zpevnil o osm procent, nejvíce od roku 2008.

Středeční obchodování uzavřely akcie v USA smíšeně. Indexy Dow Jones a S&P 500 vzrostly, Nasdaq Composite mírně klesl. Dow Jones stoupl o 2,39 procenta na 21 200,55 bodu.

Akcie vytáhlo nahoru i pondělní oznámení dalších opatření americké centrální banky. Ta po opakovaném snižování úrokových sazeb představila program neomezeného odkupu cenných papírů, včetně firemních dluhopisů. Tomáš Pfeiler upozornil také na to, že se kvůli obavám prezidenta Donalda Trumpa ze zhoubných dopadů na ekonomiku začíná v některých státech stále častěji skloňovat takzvaný korejský scénář, což znamená plošné testování a následnou izolaci nemocných.

„Výhodou ovšem je, že zbytek populace funguje v de facto běžném režimu, a nedochází tak k celkové paralýze hospodářství,“ řekl Pfeiler. Mluví se i o tom, že by mladší lidé mohli zpátky do pracovního procesu dříve. Počet nakažených v USA ve středu překročil 60 tisíc, 827 jich doposud zemřelo.

Podle průzkumu společnosti IHS Markit klesla podnikatelská nálada v USA na rekordní minimum. „Průzkum ukazuje, že Spojené státy už pravděpodobně jsou v recesi, která se nevyhnutelně dál prohloubí,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom zmíněné společnosti Chris Williamson.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz