8. srpna 2011 15:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americké trhy padají, snížení ratingu hrozí i Británii

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

SINGAPUR Snížení ratingu hrozí v nadcházejících měsících i Velké Británii a některým zemím eurozóny. Myslí si to uznávaný americký investor Jim Rogers, který tak reagoval na zprávu o snížení ratingu Spojených států, k němuž sáhla agentura Standard & Poor's.

Amerika měla podle něj o nejvyšší rating přijít už dávno. Rogers si vydobyl uznání především jako investor na komoditních trzích.

Na americkém akciovém trhu se odpoledne začalo obchodovat poprvé od sobotního snížení nejvyššího ratingu. Podle očekávání burza zareagovala propadem a Dow Jonesův index zahájil obchodování v New Yorku poklesem o dvě procenta.

Americké dluhopisy naopak paradoxně zpevnily a jejich výnosy klesly, protože investoři se uchylují k aktivům, která pokládají tradičně za bezpečná.

INFOGRAFIKA:


Rating ovlivní dluhová krize
Vyspělé evropské země se podle Rogerse dočkají snížení ratingu především v důsledku dalšího zhoršení dluhové krize. Politici podle něj začnou volat po dalším uvolnění měnové politiky, aby podpořili hospodářský růst. Úrokové sazby jsou ale nízko, takže nezbude, než opět sáhnout k takzvanému kvantitativnímu uvolňování měnové politiky.

Rogers také řekl, že Standard & Poor's dlouho váhala se snížením ratingu Spojených států. Washington si podle něj nezaslouží ani rating AA plus, který mu agentura teď přiznává. Spojené státy prý dluhy jen těžko splatí. "Můžou je pořád obnovovat a dál hrát divadlo. Amerika už ale zkrachovala," řekl.

HROZÍ NOVÁ KRIZE?


Návrat ke komoditám
Rogers dál počítá s růstem cen komodit, neboť věří, že investoři se opět vrátí k reálným aktivům. Těm prý dají přednost právě ze strachu z dalšího kvantitativního uvolňování, což je jinými slovy tištění nekrytých peněz.
 

ČTĚTE VÍCE:

S ním zpravidla později přichází vysoká inflace. Kvantitativní uvolňování Rogers očekává na obou stranách Atlantiku, tedy jak od americké centrální banky (Fed), tak od centrálních bank v Evropě.

"Byla by to bláznivá představa myslet si, že Spojeným státům se rating sníží a Velké Británii ne. Existuje spousta zemí, například Belgie, Španělsko, vlastně řada zemí v Evropě, kterým by se měl rating snížit tak, jako se snížil Spojeným státům," pokračoval Rogers v rozhovoru na finanční televizi Reuters Insider a také v televizi CNBC.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?