12. dubna 2012 20:00, aktualizováno  20:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hegemonii amerických fast foodů v Česku narušila Paneria

Paneria v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paneria v Brně | foto: www.paneria.cz

PRAHA Český trh fast foodů se zásadně mění. Mezi silné americké mezinárodní řetězce McDonald´s a KFC se vklínila česká Paneria. McDonald´s zůstává s 89 provozovnami jedničkou na trhu, Paneria teď s 68 obchody odsunula na třetí místo KFC, které v Česku provozuje 57 restaurací.

Paneria včera dokončila sloučení s řetězcem Mistr Bäcker, a stala se tak dvojkou v počtu provozoven.

„S rebrandingem Mistra Bäckera pod značku Paneria jsme začali koncem loňského roku a nyní máme v provozu 68 Panerií. Stále pokračujeme v expanzi zřizováním nových klasických Panerií. V prosinci jsme otevřeli nový fast food v Praze na Andělu, v únoru třetí Panerii v Brně, v březnu přibyla nová provozovna v Ostravě,“ řekl Michal Freiberger, generální ředitel společnosti Food & Service, která řetězec Paneria řídí.

Největší fast foody v Česku

1. McDonald´s - 89 provozoven

2. Paneria - 68 provozeven

3. KFC - 57 provozoven

4. Burger King / Starbucks - 13 provozoven

5. Bageterie Boulevard - 12 provozoven

6. Subway - 9 provozoven

Společnost plánuje expanzi formou franchisingu a nastartuje nový koncept malých Panerií Expres, které budou nabízet výrobky k odnesení s sebou. Do konce letošního roku společnost chystá fastfoodový trh rozšířit o deset nových restaurací.

 “Již dnes zaměstnáváme 400 lidí a budeme vytvářet další pracovní místa,” zdůrazňuje Freiberger. Plánované tržby za letošní rok odhaduje na 430 milionů korun.

Nová provozovna Panerie v Praze na Andělu

Nová provozovna Panerie v Praze na Andělu

Předností konceptu Paneria je podle jejího ředitele nabídka celodenního stravování a dodávkový servis do kanceláří. “Samozřejmě sledujeme konkurenci, ale především jdeme vlastní cestou. Na rozdíl od většiny silných řetězců se snažíme o českou cestu: naše výrobky mají z 90 procent český surovinový základ."

ČTĚTE TAKÉ:

V Česku se fast foodům daří

V Česku se velkým fastfoodovým sítím, jako je McDonald´s, KFC nebo Starbucks daří. A to je také důvod, proč se k nám chystá expandovat až osm dalších amerických řetězců.

Mezi nimi například třetí největší americký řetězec s pizzou Papa John´s, Great American Cookies nebo Marble Clab Creamery. Konkurovat KFC chce třeba Church’s Chicken - Texas Chicken - největší řetězec s kuřecím rychlým občerstvením na světě.

Největší světové řetězce rychlého občerstvení

1. Subway - 33 000 provozoven

2. McDonald´s - 32 000 provozoven

3. Starbucks - 16 700 provozoven

4. KFC - 16 200 provozoven

5. Pizza Hut - 13 300 provozoven

6. Burger King / Dunkin´Donuts - 12 000 provozoven

7. Wendy´s - 6600 provozoven

8. Taco Bell - 5800 provozoven

9. Sonic Drive-In - 3500 provozoven

* počty provozoven po celém světě

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz