30. ledna 2015 7:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americký Senát schválil sporný ropovod, Obama ho chce vetovat

Demokratičtí senátoři, kteří do loňských voleb měli v této komoře většinu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demokratičtí senátoři, kteří do loňských voleb měli v této komoře většinu,... | foto: Reuters

WASHINGTON Americký Senát kontrolovaný republikány vůbec poprvé schválil výstavbu kontroverzního ropovodu Keystone XL z Kanady na pobřeží Mexického zálivu. V noci na pátek o tom informovala agentura Reuters. Prezident Barack Obama s ropovodem z ekologických důvodů nesouhlasí a chce ho vetovat.

Stavbu již počátkem ledna odsouhlasila Sněmovna reprezentantů, zákon přijatý ve čtvrtek (v noci na pátek SEČ) v Senátu se ale od sněmovní verze liší, proto se obě komory Kongresu USA musí na konečné podobě shodnout ještě před tím, než záležitost dostane k podpisu Bílý dům. Podle portálu huffingtonpost.com zatím není jasné, zda obě komory uspořádají kvůli zákonu konferenci, nebo Sněmovna reprezentantů schválí beze změn senátní verzi.

ČTĚTE TAKÉ:

60 senátorů ze sta pro ropovod

Ve stočlenném Senátu zvedlo ruku pro ropovod 62 zákonodárců, z nichž devět byli demokraté. Zákon, jak upozorňují americká média, je i přes podporu některých demokratů odsouzen k vetu, neboť Obama má proti stavbě výhrady. Počátkem ledna sice Bílý dům ohlásil, že konečné rozhodnutí bude záviset na posudku, na kterém pracuje ministerstvo zahraničí, veto se ale i tak očekává.

Zatímco Sněmovna reprezentantů stavbu schválila v minulosti již desetkrát, Senát tak poprvé učinil až nyní. Demokratičtí senátoři, kteří do loňských voleb měli v této komoře většinu, návrh zákona vždy zastavili, takže o něm Obama nemusel rozhodovat.

(Ne)schvalovaný ropovod

Ropovodem Keystone XL má na pobřeží Mexického zálivu proudit denně přes 800 000 barelů ropy z Kanady. Projekt spojený se vznikem řady nových pracovních míst vedle republikánů podporují i někteří demokraté.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz