27. července 2009 16:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americký trh s bydlením vstává z mrtvých. Hlásí konec krize?

Prodej nových domů ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšil o 11 procent a zaznamenal tak nejprudší nárůst za téměř devět let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej nových domů ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšil o 11 procent a zaznamenal tak nejprudší nárůst za téměř devět let. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Prodej nových domů ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšil o 11 procent a zaznamenal tak nejprudší nárůst za téměř devět let. Oznámilo to dnes ministerstvo obchodu. Údaje jsou podle agentury AP další známkou oživení amerického trhu s bydlením.

Prodej stoupl na celoročně přepočtených 384.000 domů z 346.000 domů v květnu. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu firmy Thomson Reuters odhadovali na 360.000 domů. Střední hodnota cen nových domů však meziročně klesla o 12 procent na 206 tisíc dolarů (3,7 milionu korun).

Americký trh bydlení stál na počátku nynější celosvětové recese, krize se na něm se vyvíjí již od počátku roku 2007. Prasknutí bubliny na trhu bydlení vedlo k hypoteční krizi, která postupně přerostla ve finanční krizi globálních rozměrů a ve svém důsledku vedla k útlumu a recesi ve většině ekonomik světa.

ČTK, Lidovky.cz