23. dubna 2012 17:23, aktualizováno  17:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americkým Wal-Martem otřásá skandál. Zatajil korupci

Americký obchodní řetězec Wall-Mart | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký obchodní řetězec Wall-Mart | foto: wikipedia.org

Obří americký řetězec Wal-Mart Stores čelí patrně největšímu skandálu za poslední roky. List The New York Times (NYT) zjistil, že firma před lety ututlala rozsáhlou korupci ve své mexické součásti Wal-Mart de México (Walmex).

Wal-Mart zatím obvinění věrohodně nevysvětlil, a jeho akcie tak dnes na burze v New Yorku prudce klesají. Finanční analytici tvrdí, že potíže Wal-Martu mohou zpomalit jeho růst v USA i v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma si pomocí úplatků a korupci zajistila expanzi

List napsal, že jeden z bývalých manažerů v Mexiku vrcholovému vedení v září 2005 podrobně popsal, jak si firma pomocí úplatků zajistila expanzi a ovládla trh. Díky korupci prý Wal-Mart získával i stavební povolení, takže si nemusel dělat starosti s případnými problémy.

Wal-Mart tehdy poslal do mexické metropole tým, který měl zjistit rozsah obvinění. Na místě prý shledal důkazy o rozsáhlém úplatkářství, vedení ale rozhodlo, že dál se nic vyšetřovat nebude. Wal-Mart přitom na nezákonné jednání neupozornil úřady ani v USA, ani v Mexiku. Řetězec podle NYT našel důkazy o podezřelých platbách v objemu více než 24 milionů dolarů (asi 458 milionů korun).

Na nezákonné jednání upozornil Wal-Mart až poté, co se případ začal prošetřovat

Wal-Mart tvrdí, že na interní vyšetřování upozornil americké ministerstvo spravedlnosti i Komisi pro cenné papíry (SEC). Ve své mexické součásti pak prý také přijal opatření, která mají posílit interní kontrolu a bránit korupčnímu jednání. List ale zjistil, že Wal-Mart úřady o interním vyšetřování informoval až poté, co se dozvěděl, že se o případ začal někdo zajímat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Akcie Wal-Martu na burze v New Yorku během dne ztrácely více než pět procent, i když výrazně klesal i zbytek trhu. Dow Jonesův index, jehož je Wal-Mart klíčovou součástí, ztrácel asi jedno procento.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz