20. dubna 2009 9:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Americkým gigantům klesl zisk o 85 procent

NEW YORK Největší veřejně obchodovanou společností ve Spojených státech je ropná Exxon Mobil. Druhá příčka patří maloobchodní firmě Wal-Mart Stores, která o rok dříve obsadila první pozici. Vyplývá to z žebříčku sestavovaného časopisem Fortune, který upozornil, že loňský rok byl pro největší veřejně obchodované firmy nejhorším rokem v historii.

Pozorně sledovaný žebříček firem Fortune 500 je sestavován podle příjmů společností za uplynulý rok. Celkový zisk firem v žebříčku loni klesl o 85 procent nanecelých sto miliard dolarů (2,05 bilionu Kč), což byl nejvyšší roční pokles v pětapadesátileté historii žebříčku.

Exxon Mobil je podle žebříčku také také nejziskovější společností. Příjmy společnosti loni stouply téměř o pětinu na 440 miliard dolarů, přičemž zisk činil 45 miliard dolarů. Příjmy Wal-Martu se zvýšily o sedm procent na 405 miliard dolarů a zisk činil 13,4 miliardy. Wal-Mart byl za posledních sedm let v čele žebříčku šestkrát.

Minulý rok byl úspěšný pro energetické giganty

Na předních pozicích v žebříčku loni skončily energetické společnosti, a to díky prudkému růstu cen ropy a plynu loni v létě. Chevron skončil na třetí pozici a hned za ním je ConocoPhillips. Do první pětky se dostal ještě průmyslový konglomerát General Electric.

Nejhůře si loni vedly firmy z oboru finančních služeb. Celková ztráta bank, pojišťoven a obchodníků s cennými papíry činila 213 miliard dolarů a na celkovém poklesu zisku všech firem v žebříčku se tyto firmy podílely 70 procenty. Banky Citigroup a Bank of America pak vypadly z první desítky žebříčku.

Největším skokanem byla loni strojírenská a stavební firma URS, která si polepšila z 264. pozice na 185. Naopak nejvíce se propadla pojišťovna AIG, která klesla z 232. místa na 245.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!