1. ledna 2013 7:28, aktualizováno  10:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Američtí politici odvrátili fiskální krizi. Dohodli se na oddálení škrtů

Americký prezident Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama | foto: ČTK

WASHINGTON Američtí demokraté a republikáni dospěli v Kongresu ke kompromisní dohodě, kterou mají oddálit hrozící automatické rozpočtové škrty o dva měsíce. Dohoda, kterou podepsali vůdci stranických klubů napříč komorami, zajišťuje rovnováhu mezi výdajovými škrty a nárůstem příjmů, což byla cena za odklad uplatnění zmíněných výdajových úspor.

Opatření prodlouží daňové škrty pro domácnosti s příjmy pod 450 000 dolarů ročně, tedy střední vrstvy, zavedené za vlády předchozího republikánského prezidenta George Bushe mladšího a dočasně odvrátí výdajové škrty na obranu a tajné služby.

Americký prezident Barack Obama v pondělí sliboval, že dohoda mezi vyjednávači vládních demokratů a opozičních republikánů je na spadnutí. Naznačil, že republikáni projevili ochotu připustit trvale vyšší daně pro nejbohatší Američany, což dlouho odmítali. Dohoda má podle něj i prodloužit podporu v nezaměstnanosti pro lidi, kteří jsou dlouhodobě bez práce, a zachovat také daňové úlevy pro rodiny s dětmi.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury Reuters by mohl Senát hlasovat o dohodě ještě v průběhu silvestrovského večera, zatímco hlasování ve Sněmovně reprezentantů půjde zorganizovat nejdříve na Nový rok. Technicky vzato se tak Kongres nevyhne nárazu na takzvaný fiskální útes, který formálně odstartuje výdajové škrty a ostré zvýšení daní s prvním lednovým dnem. Minimálně dnes ale to nebude mít na burzy vliv, protože 1. ledna nepracují.

Schválení kompromisní dohody není mezi sněmovnou ovládanou republikány příliš jisté, protože mnoho republikánů si stěžovalo na to, že Obama neprojevil dostatek zájmu o škrty, jež by snížily rozpočtový deficit USA. Prezidenta v těchto hodinách čeká také složité přesvědčování většinových demokratů v Senátu, aby vydřenou úmluvu s republikány přistoupili.

Lidovky.cz, ČTK